Kas parodontiiti saab ennetada?

Parodontiit - on salakaval haigus, mis viib hammaste väljalangemiseni. Küsisime meie arstilt Viktoria Ljutkinalt: kas on võimalik seda igemehaigust kuidagi ära hoida?

Vastus arstilt:

- Igemehaigused on hambaarstide praktikas üsna levinud. Statistika järgi kannatab selle all iga kolmas patsient, seda erineva raskusastmega. Selgitame lähemalt.

Gingiviit - see on põletikuline protsess igemete kudedes, mis küll mõjutab kudede pinda, kuid hammast lõualuus hoidvat tugisidet ei kahjusta. See seisund on pöörduv, kui põletikku ravitakse õigeaegselt. Kui seda aga ei ravita, tekib parodontiit.

Parodontiit - on haigus, mille puhul toimub hamba tugiaparaadi hävinemine. See tähendab, et põletikuline protsess levib nii igemele kui ka luupõhjale. Toimub hävinemine, mille tõttu hakkavad hambad liikuma, mis toob endaga kaasa nende asendi muutumise ja väljalangemise. Seetõttu aitab õigeaegselt diagnoositud igemepõletik ja selle ravi vältida parodontiidi teket.

- Selge. Ja kui inimesel on juba parodontiit, siis kas ta ei saa oma hambaid päästa?
- Sel juhul aitab ainult regulaarne periodontaalne puhastus ja kompleksne ravi, mille arst koostab igale selle probleemiga patsiendi jaoks individuaalselt. Püüame hoida kõiki hambaid nii kaua kui võimalik.

- Miks on parodontiidi ravi oluline?
- Periodontaalne haigus - on krooniline infektsioon, mis kutsub esile organismi lokaalse ja süsteemse immuunpõletikulise vastuse väljakujunemist ning on ühtlasi ka baktereemia allikaks. Seega vähendab parodondihaiguste ennetamine ja ravi süsteemsete krooniliste haiguste tekkeriski!

- Kuidas teada saada, kas inimesel on igemehaigus või mitte?
- Registreeruge parodontoloogi konsultatsioonile, mille käigus arst paneb diagnoosi.

- Kuidas parodontiiti diagnoositakse?
- Parodontoloogi konsultatsioon kestab umbes 45 minutit, mille jooksul toimub järgmine diagnostika:

  1. Läbivaatus. Hambaarst uurib igemeid, kontrollib taskute olemasolu (patoloogiline seisund), igemete veritsemist (näitab põletikulise protsessi olemasolus), taandumist (igemete taandumine igemete muutuste tõttu), mäda igemete all (põletikulise protsessi olemasolu), hammaste liikuvust. Hindab hambumust.
  2. Röntgenuuring hambaid ümbritseva luulise struktuuri muutuste uurimiseks.
  3. Informatsiooni kogumine patsiendi haiguste, ravimite pruukimise ja halbade harjumuste kohta. Kui patsient suitsetab, võivad sümptomid olla varjatud, igemed ei veritse ja haigus kulgeb vaikselt. Seda kuni hambad liikuma hakkavad ning haigus on juba kaugele arenenud.
  4. Kogutud andmete põhjal pannakse diagnoos ja koostatakse raviplaan.

- Kuidas saada hambaarsti juurde aeg parodontiidi diagnoosimiseks?
- Diagnostikale saab aja broneerida veebilehel valides teenuse “Igemeravi (parodontoloogiline) konsultatsioon” või helistades telefonil 6 600 460.

News home

test