Mida EI tohiks teha!
- Ärge kasutage sooje kompresse. Tekkinud valu on põletikuline protsess või siis põhjustatud infektsiooni arengust. Põletikulise koha soojendamine soodustab haiguse levikut kõrvalhammastele.
- Ärge kasutage ravimeid valesti. Internetis leidub palju nõuandeid ravimite ebastandardseks kasutamiseks. Näiteks kui hoiate valutava hamba juures suus aspiriinitabletti, riskite limaskesta põletusega!
- Asetage magamise ajal padjad võimalikult kõrgele, sest mida madalamas asendis on pea, seda tugevam on verevool hammaste suunas ja seda tugevam on valutunne.
Hambavalu aitavad leevendada apteegis müüdavad ravimid nagu paratsetamool, ibuprofeen, Dolmen. Enne ravimite kasutamist lugege kindlasti juhiseid! Tablette soovitame alati võtta koos toatemperatuuril oleva puhta veega.
Kui hammas valutab pärast ravi ja see valu on kerge, võib abi olla ka rahvameditsiinis kasutatavatest võtetest.
Loputage suud ürtidest keeva veega tehtud tõmmisega: salvei, saialill, kummel, raudrohi, pune. Neid ürte saab osta ka apteegist või kaalukaubana. Kui võtate ürte kaalu järgi ja kasutusjuhiseid pole, siis tehke tõmmis järgmiselt:
- 2 supilusikatäie ürtide kohta 1 klaas vett;
- laske 15 minutit tõmmata;
- kurnake tõmmis;
- laske toatemperatuurini jahtuda.
Loputage suud valmis tõmmisega kord iga poole tunni järel.
Ärge unustage, et kõik need abinõud aitavad ainult valu leevendada ja esimesel võimalusel peaksite hambaarsti juurde minema. Sümptomeid on võimalik täielikult kõrvaldada ainult põhjuse ravimisega. Pärast valu leevendamist võib tunduda, et kõik on jälle korras ja pole vaja hambaarsti külastamisega kiirustada. Ärge langege selle psühholoogilise triki lõksu! Põletik ei kao samaaegselt valuga, aja jooksul tuleb see vaid uue jõuga tagasi. Isegi talutav valu on põhjus arsti poole pöördumiseks.
Olge terved!