Valgendamine kodus

Kaasaegne hammaste valgendamine – müüdid ja tegelikkus.

Internet kirendab erinevatest uudistest, mis puudutab kaasaegseid protseduure hammaste värvi muutmiseks. Suurem osa artiklitest ilmuvad populaarteaduslikes väljaannetes, milles on üldiselt vähe tõelisi teadusbaasile toetuvaid arvamusi ja palju subjektiivseid mõtteid, mis viivad eksitusse hammaste valgendamise kasulikkusest ja selle kahjust. Läänemere hambakliinik pakub oma klientidele kõige kaasaegsemaid ja ohutumaid ravimise viise. Seepärast me palusime kliiniku ühel juhtival spetsialistil dr. Mihhail Bõtšinski’l kommenteerida situatsiooni, mis puudutab valgendamise protseduure ja sellega kaasnevaid riske.

 

Täna on hammaste valgendamine Läänemere hambakliiniku patsientide seas väga populaarne. Kaasaegsed esteetilised vajadused kasvavad, meditsiin areneb kiires tempos ja seega on meil võimalus pakkude meie patsientidele täna rohkem teenuseid kui kunagi varem.

 

On olemas kolm põhilist ja sealjuures kõige efektiivsemat foto-keemilist hammaste valgendamise viisi:

 

  • Valgendamine hambaravi kabinetis
  • Kodus valgendamine individuaalsete katete (valgenduskape) abil
  • Käsimüügis olevad vahendid (plaastrid, universaalsed katted, valgendamise pastad jne.)

 

Tänaseks on hammaste valgendamise levinumaks meetodiks kodus kasutatavad individuaalsed valgenduskaped. Sellise meetodi autoriks on ortodont dr. Bill Klusmier, kes hakkas seda kasutama 1960 aastate lõpus. Mõte seisneb selles, et igale patsiendile valmistatakse individuaalne valgendav valgenduskape, mis on täidetud valgendava geeliga. Valgenduskape koos geeliga pannakse hammastele ja selliselt geeli aktiivne komponent (vesinikkarbamiid) tungib hamba välispinnasesse. Lagunedes tekivad vabad radikaalid (HO-, HOO-, HOO-, OO–), mis hakkavad ründama orgaanilisi pigmenteerunuid molekule anorgaaniliste soolade keskkonnas, mis moodustavad hammaste struktuuri (Dahl and Pallesen, 2003, Joiner, 2006, Minoux and Serfaty 2008), mille tulemusena hammaste värv muutub valgemaks. Kuid selline protsess ei ole mitte alati edukas, sest on olemas hulgaliselt hammaste emaili ning struktuuri kvaliteedi ja koguselisi anomaaliaid, mille pärast peab valgendamine toimuma Teie hambaarsti kontrolli all ja rangel arsti soovituste järgimisel. Kaasaegsed geelid sisaldavad mitte ainult aktiivseid komponente, vaid ka passiivseid, nagu näiteks: glütseriini, propüleenglükooli, tihendajaid, surfaktante, lõhna- ja säilitusaineid. Passiivsete komponentide roll on lihtne – need teevad toote kvaliteedi paremaks, aitavad aktiivsel komponendil ühtlasemalt mõju avaldada hamba pealispinnale, kiirendavad kahjulike ja aktiivsete ainete lagundamist. Viimastel aastatel on hakatud geelidesse lisama amorfset kaltsiumfosfaati, et vähendada hammaste tundlikust peale valgendamise protseduuri (Berger et al., 2012).

 

Hammaste valgendamisel kodus on mitmeid eeliseid: patsient saab situatsiooni ise kontrollida, muutub vähemaks hambaarstile tehtavate visiitide arv, suur turvalisus, võimalus korrata protseduure mõne aasta pärast ilma, et oleks vaja teha uusi rahalisi kulutusi valgenduskape ostmiseks. Peab märkima, et valgendamisega võib kaasneda ka väikeseid ebamugavusi. Reeglina on need seotud hambakaelte suurema tundlikkusega ja väheolulise igemeserva ärritusega. Smidt et al., 2011, Candenaro et al., 2010 uuringud kinnitavad seda, et kvaliteetsed ja morfoloogilised muutused hambakudedes ja osaliselt ka hambavaaba kihis on väheolulised või puuduvad üldse kui kasutatakse 10-16% vesinikkarbamiidi kontsentraati. Seda sama kinnitavad ka elektroonse mikroskoopia uuringud, mida sooritas al., 1990; Ernst et al., 1996.

Patsiendi meelespea, kes soovib hambaid valgendada

Kaasaegse ja ohutu valgendamise tähtsad momendid:

 

  • Kasutage individuaalseid valgenduskapesi, mis on valmistatud Teie hammaste kuju järgi ja tellitud vastavast laborist.
  • Püüdke vältida ”käsimüügi” preparaate, sest nende ohutus võib tekitada kahtlusi.
  • Rangelt järgige oma hambaarsti soovitusi valgendamise režiimi kohta.
  • Juhul kui Teie hammastele on paigaldatud plommid või kroonid esteetilises tsoonis, võib tekkida vajadus, peale valgendamist, nende uuendamiseks. Juhul kui planeeritakse esihammaste parandamist, siis kõigepealt tehakse valgendamise protseduurid ja alles 2 nädala pärast parandatakse hambad.

Läänemere Hambakliiniku arstide poolt antavad juhendid neile, kes on otsustanud oma hambaid valgendada:

  • Enne hammaste valgendamise protseduuri soovitame teha põhjalikku mehhaanilist puhastust hammastele ultraheliga ja delikaatset protseduuri ”Air Flow”.
  • Täielikuks ravikuuriks (2-3 nädalat) on Teil vaja 8 tuupi 10% või 16%-st geeli. Neid geele saab soetada Läänemere Hambakliinikust.
  • Enne valgenduskape kasutamist veenduge selles, et valgenduskape sees ei oleks kuivanud geeli jääke eelmisest kasutamise korrast. Valmistage hambad ette valgendamiseks: puhastage hambavahed hambaniidiga ja harjaga 2 minutit.
  • Asetage ühtlane kiht geeli valgenduskape välispinnale.
  • Paigaldage valgenduskape selliselt, et see kataks täpselt Teie hammaste pealispinnad. Seda protseduuri tehke peegli ees, siis saate veenduda selles, et valgenduskape on tihedalt katnud hambad ja selles asuv geel on ühtlaselt jaotunud Teie hammaste pealispindadele.
  • Kui geeli on veidi sattunud igemele, siis soovitame see eemaldada, et vältida ärrituse tekkimist.
  • 10%-se geeli kasutamisel hoidke valgenduskapet suus 6-8 tundi, 16%-se geeli puhul aga 2-4 tundi. Korrake seda protseduuri iga päev 2-3 nädala jooksul.
  • Kui Te tunnete valu, siis soovitame valgenduskape eemaldada. Vahest protseduuri tsükli alguses võivad hambad muutuda külma suhtes tundlikuks, kuid see on mööduv nähtus.
  • Peale valgenduskape eemaldamist loputage hoolikalt suu veega ja samuti puhastage valgenduskapet jooksva vee all.
  • Lõikehambad, juurekaelad ja alumised esimesed hambad võivad vajada täiendavat hammaste valgendamist veel 2-5 päeva, et hammaste värv muutuks ühtlasemaks.
  • Juhul kui Teile tundub, et vajate abi või täiendavat nõustamist hammaste valgendamise küsimuses, siis pöörduge palun Läänemere Hambakliiniku spetsialistide poole helistades registratuuri 6600460 või võtke meiega ühendust e-maili teel info@lhk.ee