Esihammaste esteetiline restauratsioon

Kaasaegses maailmas on selline meditsiiniharu nagu esteetiline stomatoloogia. Tänapäeval oskavad hambaarstid mitte ainult hambaid ravida, vaid ka naeratuse visuaalselt ilusaks muuta.

Näiteks:
Esihammaste restauratsioon viiakse läbi, kui on vaja:

  • eemaldada hambavahed (diasteem);
  • parandada emaili värvi (kaasasündinud kollasuse puhul, pärast vigastust või ebaõnnestunud plommimist);
  • korrigeerida hambakrooni kuju (kõrvaldada praod, killud; suurendada hammast pikkusesse või laiusesse);
  • muuta visuaalselt hamba asendit (väikeste kõrvalekallete puhul hammaste asendis). Raskete hambumusanomaaliate korral tuleb kõigepealt rakendada ortodontilist ravi.

Esteetilist restauratsiooni on kahte tüüpi: otsene ja kaudne.
Arst määrab sobiva meetodi vastavalt lahendamist vajavatele probleemidele ja kliinilisele pildile.

Hammaste esteetiline restauratsioon (otsene) ehk komposiitlaminaadid on üheetapiline meetod hammaste taastamiseks, mille jaoks kasutatakse komposiitmaterjale. Esteetiline restauratsioon toimub mõne tunniga, piisab vaid ühest või kahest visiidist arsti juurde, kasutades komposiitmaterjale. Nende modelleerimise teostab hambaarst suuõõnes.

Hammaste ortopeediline restauratsioon (kaudne) – teostatakse keraamiliste laminaatidega, lumineeridega, kroonidega. Enne paigaldamist lihvitakse hammast veidi, seejärel tehakse sellest jäljend, mille järgi hambatehnik valmistab laboris konstruktsiooni.



Eksisteerib eksiarvamus, et kui lasete endale panna komposiit- või keraamilised laminaadid, kroonid, siis võib need unustada. Tegelikult mitte!
Vastupidi, ravi ja proteesimise edukuse ning restauratsioonide kasutusea määrab just põhjalik hooldus nii kodus kui ka hambakliinikus.

Nendel restauratsioonidel on igemealuse piirkonna hambakudedega kokkupuuteala ning sellesse igeme ja restauratsiooni vahelisesse alasse, aga ka krooni või laminaadi enda pinnale võib koguneda hambakatt, mis võib kaasa tuua negatiivsed tagajärjed.

Hambakatt moodustub biokile kujul – see on erilaadne bakterimass, mis moodustub tervikliku struktuurina (sellel on rakuväline maatriks, mille tõttu see jääb tihedalt kinni hammaste ja ortopeediliste konstruktsioonide külge), mida saab eemaldada ainult mehaaniliselt. See biokile põhjustab pehmete kudede põletikku, mis häirib igeme kontakti restauratsiooni pinnaga ja aitab kaasa igemealuste ladestuste tekkele, mis võib häirida krooni/laminaadi istuvust ja hermeetilisust ning põhjustada kaariese protsessi hambajuure piirkonnas, viia igemete taandumiseni, aga ka põhjustada restauratsiooni värvimuutust ja kaugelearenenud juhtudel selle kaotamist.

Mida ei tohi pärast laminaatide paigaldamist teha?

  • Ei ole soovitatav närida pähkleid, kuivikuid, seemneid jne, samuti peate vabanema halvast harjumusest närida esemeid (pastakad, pliiatsid ...), kuna need tooted võivad põhjustada pideval kokkupuutel mikropragusid ja tulevikus restauratsioonidest kildude murdumist.
  • Ei ole soovitatav pidevalt kasutada väga abrasiivseid pastasid, kuna need võivad keraamika pinda kriimustada.
  • Ei tohi süüa toite, mis põhjustavad temperatuuri järsku muutust, näiteks pärast jäätise söömist juua kuuma teed, see võib põhjustada pragude tekkimist.

Mida peaksite tegema pärast laminaatide paigaldamist?

  • Teostama põhjalikku hooldust kodus.
  • Regulaarselt laskma teha suuõõne professionaalse hügieeni protseduure.
  • Regulaarselt külastama hambaarsti ennetava kontrolli eesmärgil.
  • Kui tekib pragu või kild tuleb ära, pöörduge kohe oma arsti poole.
  • Järgige kõiki soovitusi.
  • Kui tegelete ekstreemspordiga, kus on vigastuste oht, on soovitatav kasutada spetsiaalseid kaitsekapesid.
  • Bruksismi (hammaste krigistamise) korral on samuti vaja kasutada kaitsekapesid.

Kuidas laminaate valgendada?

See küsimus tekib sageli. Vaatame, millistel juhtudel võivad laminaadid värvi muuta.

Keraamika iseenesest ei muuda värvi. Kui restauratsiooni hermeetilisus on rikutud, siis võivad toiduvärvid selles piirkonnas imenduda ja restauratsiooni kinnituspiir värvuda. Sellisel juhul on tõenäoliselt vaja restauratsiooni asendamist. Või kui ei järgita suuhügieeni, kinnitub restauratsiooni pinnale hambakatt, mis võib värvuda ja laminaatide värvi muuta. Sellises olukorras on vajalik professionaalne hügieen, individuaalne hügieenitoodete komplekt ja hammaste harjamise õige tehnika koolitus.

Keraamiliste kroonide ja laminaatide professionaalne hügieen.

Nagu varem mainitud, on regulaarne professionaalne suuhügieen läbiviidud ravi edukuse üks olulisemaid kriteeriume. Seda protseduuri soovitatakse läbi viia iga 3-6 kuu tagant, lähtudes individuaalsest kliinilisest olukorrast ja kodustest hügieenioskustest.

Kuidas toimub keraamiliste restauratsioonide professionaalne hügieen?

  1. Esimeses etapis uurib ja hindab hügienist suuõõne hügieenilist seisundit.
  2. Seejärel viiakse koheselt läbi protseduur, kasutades leebeid tehnikaid (spetsiaalsed käsitööriistad, AirFlow, kasutades glütsiinil ja erütritoolil põhinevaid pulbreid, Superflossi, poleerimisribasid, harju ja kummiribasid poleerimispastadega).
  3. Ja järgmises etapis aitab arst valida individuaalsed hügieenitooted ja parandada koduseid hooldusvõtteid.

Kuidas pesta õigesti laminaatidega hambaid?

  • Hambaid tuleb harjata vähemalt kaks korda päevas, kasutades pehmete harjastega hambaharju.
  • Pärast iga söögikorda kasutada hambavahtu või loputusvahendeid.
  • Kasutage täiendavaid vahendeid, nagu hambaniit, Superfloss, hambavaheharjad (just need aitavad MEHAANILISELT puhastada raskesti ligipääsetavaid kohti, mis on vajalik biokile – hambakatu eemaldamiseks).
  • Kasutage suu-irrigaatorit.

Milliseid hambapastasid kasutada keraamiliste kroonide ja laminaatide eest hoolitsemiseks?

Nagu juba mainitud, ei ole soovitatav kasutada väga abrasiivseid pastasid, need ei ole korrapärase ja nõuetekohase hoolduse korral vajalikud.

Optimaalne on kasutada ensüümidel põhinevaid kompleksse toimega pastasid, ksülitooliga pastasid; neid võib kasutada vaheldumisi igemete hooldamiseks ja igemete tervise säilitamiseks mõeldud taimsetel komponentidel põhinevate pastadega.

Keraamiliste kroonide ja laminaatidega proteesimine on kallis ja üsna aeganõudev protsess. Seetõttu on väga oluline järgida kõiki soovitusi ja põhjalikult hoolitseda suuhügieeni eest. See võimaldab vältida tüsistusi ja nautida pikka aega ilusat ja tervet naeratust!

News home

test