Hambakaariese arengu staadiumid lastel.

Kas teadsite, et lastel areneb hambakaaries kiiremini kui täiskasvanutel? Just sellepärast on väga oluline hoida lastel head suuhügieeni. Samuti on tähtis käia regulaarselt hambaarsti juures kontrollis – kui tihti, seda soovitab kindlasti sinu lapse hambaarst vastavalt lapse kaarieseriskile. Keskmiselt on vajalik laste hammaste kontroll iga 6 kuu tagant, kõrge kaarieseriski korral isegi 3-4 kuu tagant.

Hambakaariese arengus on mitu etappi, mille jooksul toimub hamba kõvakudede (emaili, dentiini, juuretsemendi) lagunemine. Piimahammaste kaariese arengu etapid on sarnased jäävhammaste omadele, kuid piimahammastes võivad teatud põhjustel protsessid kulgeda palju kiiremini.

Piimahambad on väiksemad ning nende emaili ja dentiinikihid on õhemad kui jäävhammastel. Seetõttu kaaries jõuab kiiresti sügavamale ning võib oluliselt kiiremini põhjustada hambanärvi kahjustumise võrreldes jäävhammastega.

Piimahammaste kaariese kiirema arengu oluline põhjus peitub ka selles, et väikeste laste hügieeniharjumused või hammaste pesemise tehnika ei ole nii head kui täiskasvanutel. Väikese lapse käelised oskused ei võimalda pesta korralikult kõiki raskemini ligipääsetavaid kohti (tagumised hambad, hambavahede piirkonnad). Seetõttu võib jääda hambakatt kauemaks hambapindadele. Siit saabki järeldada, et väga oluline on lapsevanema abi ja kontroll oma laste hammaste pesemisel.

Hambakaariese arengu esimene staadium on nn valge laigu staadium. Sageli kasutatakse ka mõistet emailikaaries, sest kahjustus on siis veel ainult hambaemaili piires. Esmalt ilmuvad hammastele valged laigud, mis kaariese edasi arenemise käigus järk-järgult kollakaks-pruunikaks muutuvad. Sellised laigud hambaemailis on ka tavapärasest karedama pinnaga, kuhu jällegi lihtsamini koguneb hambakatt. Mõne aja pärast muutuvad hambad tundlikkumaks ning laps võib kurta ka valureaktsiooni kuumale, külmale või magusale toidule või joogile.

See esimene hambakaariese arengu etapp on kõige ohutum ja täidise asetamist hambasse ei ole veel vaja. Väga oluline on aga parandada kaariese edasiarenemise peatamiseks hügieeniharjumusi ning ka külastada hambaarsti. Nn profülaktilistel visiitidel hambaarstid annavad nõu, kuidas õige tehnikaga hambaid pesta, millist hambapastat valida ning hambaarstid kasutavad valge laigu staadiumis emailikaariese raviks ka fluorlakkimist (emaili tugevdamine mineraalidega spetsiaalse lahusega, mida kasutatakse profülaktikaks ja mis võib aidata peatada algstaadiumis kaariese). Kui nn valge laik on hambale tekkinud, siis see iseenesest enam ära ei kao, kuid kõige olulisem selles staadiumis ongi just kaariese edasiarenemise peatamine.

Kaariese teises staadiumis kahjustub hambaemail üha rohkem. Kahjustus läbib emailikihi ning jõuab hamba järgmise kõvakoe dentiinini. Seetõttu nimetatakse sellises staadiumis kaariest ka dentiinikaarieseks. Sellises staadiumis kaaries veel üldsegi ei pruugi silmaga vaadates olla näha reaalse auguna hambas. Sageli täiesti auku veel ei ole, aga võime märgata tumeda värvikumaga piirkonda hambas. Kui pindmine emailikiht täiesti laguneb, siis võib ka silmaga vaadates olla näha reaalset auku hambas.

Sellises staadiumis hambakaariese korral võib laps juba kurta täiesti hambavalu ning raviks on vaja juba täidist. Mida varem te ise auku märkate või regulaarsetes kontrollides hambaarst selle leiab, seda tõenäolisem on, et vaja läheb vaid väikest täidist ja selle asetamine on kiire, lihtne ning protseduur lapsele mugav.

Kolmandas ehk sügava kaariese staadiumis on hambakaaries kaugelearenenud ja hambaauku on raske mitte märgata. Hamba kõvakudede kahjustus jõuab kiiresti dentiini kõige sügavamate kihtideni ning siis on juba suur tõenäosus, et kahjustada saab ka hambanärv. Selles etapis püüab arst eelkõige hammast päästa kas väga sügava täidise asetamise või sageli ka juureravi teel. Kahjuks ei ole see alati võimalik ja kui ravivõimalused ei anna tulemusi, eemaldatakse piimahammas.

Laste hambaid tuleb kindlasti ravida ning seetõttu soovitame kõikidele lapsevanematele, et pöörduge õigeaegselt spetsialisti poole, et hoida oma lapse naeratus terve.

Läänemere Hambakliinik OÜ on Haigekassa lepingupartner laste hambaravi osas. Ravikindlustuse olemasolul on alla 19-aastastele hambaravi Haigekassa rahastamisel.
Visiiditasu on 5€.

Tuletame meelde, et laste hambaravi järjekorrad on sageli väga pikad ja VISIITIDE ARV ON PIIRATUD! Kasutage head võimalust ja broneerige juba täna visiit oma lapsele (Mustamäe kliinikusse).
Broneerige online (valige Mustamäe) või telefonil 6 600 460.

News home

test