Hambaniiditamise faktid ja müüdid

Eesti Hambaarstide Liit julgustab meid korraliku ja tervisliku suu hooldamiseks iga päev. Kuid paljud on hambaniiditamisega seotud soovitustest ja parimatest praktikatest endiselt segaduses. Kui see on nii ka sinuga, loe edasi, et saada teada hambaniiti käsitlevaid fakte ja mõne tavalise hambaniidi müüdi taga peituvaid tõdesid.

Müüt 1: Mul on vaja hambaniiti ainult siis, kui peale söömist on jäänud midagi hammaste vahele.

Kuigi hambaniit on tõhus viis lõksu jäänud toiduosakeste eemaldamiseks hammaste vahelt, pole see hambaniidi kasutamise ainus põhjus. Hambaniit eemaldab hambakatu ka hammaste vahelt. Kui see hambakatt jäetakse hammaste vahele, võib see muuta sinu igemed põletikuliseks ja põhjustada hammaste lagunemist, igemehaigusi ja isegi hammaste kaotust. Seega niidita iga päev, mitte ainult siis, kui toit hammaste vahele kinni on jäänud.

Müüt 2: Hammaste niiditamine on keeruline

Hammaste niiditamine ei ole üldsegi keeruline. Kui sa ei ole varem seda teinud, või ei tea täpselt, kuidas ikka õige on, küsi nõu oma hambaarstilt. Nii sinu hambaarst kui hambahügienist võivad sulle näidata niiditamise põhitehnikat.

Üks lihtsamaks hamba niiditamiseks mõeldud abivahend on ka hambaniidihoidja. Sellel Y-kujulisel seadmel on kahe haru vahel väike hambaniit. Paljud inimesed leiavad, et hambaniidihoidjaid on lihtsam hallata, kuna neid saab kasutada vaid ühe käega. Sedasi saad ka hõlpsamini ligi raskesti ligipääsetavatesse hambavahedesse.

Müüt 3: Hammaste niiditamine on valulik

Kui kasutad õiget tüüpi hambaniiti, ja suu on terve, ei tohiks hambaniit haiget teha. Hammaste niiditamine võib olla igemehaigustega inimestele alguses ebamugav, kuid regulaarse hambaniidi kasutamisel muutub enamuse jaoks protsess vähem valulikuks.

Kui sa tunned hambaniidi kasutamisel valu, räägi sellest kindlasti oma hambaarstile, et üheskoos üle vaadata hambaniidi kasutamise tehnika.

Müüt 4: Kui igemed veritsevad, peaksin lõpetama hammaste niiditamise.

Vere nägemine hambaniiti kasutades võib olla pisut hirmutav, kuid mõni veritsus on täiesti normaalne. See ei ole kindlasti põhjus, et hammaste niiditamisest loobuda!

Veritsus hambaniidi ajal võib teid siiski hoiatada võimalike probleemide eest. Mõnel inimesel veritseb seetõttu, et kasutab hambaniiti liiga entusiastlikult. Kui veritsust on palju, ole hambaniiti kasutades leebem ja vaata, kas veritsust on vähem.

Hea mõte on küsida ka oma hambaarstilt õiget hambaniidi kasutamise tehnikat.

Igemehaigustega inimestel on veritsust sagedamini. Vaata oma igemejoont tähelepanelikult, et ega seal ei ole põletikku. Kui arvad, et sul võib olla igemehaigus, planeeri kohtumine oma hambaarsti juurde.

Müüt 5: Hambaniidi kasutamine muudab tagasitõmbunud igemed veel halvemaks

Müüdil, et hambaniit süvendab taanduvaid igemeid, pole tõepõhja all. Tegelikult võib hammaste niiditamine omada lausa vastupidist toimet, kuna see puhastab toiduosakesed ja bakterid igemejoone alt ära.

Kui sul on juba igemed parodontiidi tõttu taandumas, võib hambaniiti iga päev kasutades vältida edasiste kahjustuste süvenemist.

Müüt 6: Ma ei saa hambaniiti kasutada, kuna mu hambad on väga tihedalt koos

Kui hambad on väga tihedalt koos võib nende niiditamine olla keeruline, kuid see ei anna sulle vabandust selle olulise rituaali vahelejätmiseks. Võimalik, et pead aga oma tehnikat kohandama.

Proovi vahatatud hambaniiti või hambaniiti, mis on valmistatud ainest, mida nimetatakse polütetrafluoroetüleeniks. Need võivad kitsaste hambavahede korral olla just sulle õigeks abiliseks, sest neil niitidel on libedad pinnad, mis libisevad kergemini kitsaste ruumide vahel. Mõni hambaniit on ka õhem kui teised ja seega parem lähedaste hammastega inimestele.

Müüt 7: Ma ei peaks hambaniiti kasutama, kuna mul on breketid.

Breketid võivad hambaniidi kasutamise kindlasti keerukamaks muuta. Kuid selle toimingu ära jätmine ei ole kindlasti hea mõte. Kujuta vaid ette, kui palju toitu ja baktereid on hammaste vahele kleepunud selleks ajaks, kui breketitest lahti saad! Kui leiad, et hambaniidi kasutamine on keeruline võib sinu hambaarst, hambahügienist või ortodont aidata sul oma tehnikat täiustada.

Müüt 8: Hammaste niiditamine võib põhjustada täidiste väljalangemise.

Hammaste niiditamine ei põhjusta heas seisukorras täidiste väljalangemist. Juba lahti või pragunenud täidis võib hambaniidi tekkimise ajal välja kukkuda, kuid need täited vajavad niikuinii väljavahetamist. Seega võib hammaste niiditamine sulle tegelikult märku anda täidistega seotud probleemidest, millest sa muidu ei pruugi teadlik olla!

News home

test