Hammaste jaoks olulised vitamiinid.

On üldtuntud tõde, et vitamiinide puudus organismis mõjutab negatiivselt elundite tööd ja eluprotsesse, kuid ei tasu unustada, et see mõjutab ka meie hammaste ja igemete seisundit. Niisiis, vaatame, millised vitamiinid on terve naeratuse jaoks vajalikud ja miks.

D-vitamiin

D-vitamiin aitab kaasa kaltsiumi ja fosfori normaalsele omastamisele. Need mineraalained aitavad omakorda kaasa luukoe ja hambaemaili õigele moodustumisele ning vähendavad hammaste väljalangemise ohtu. D-vitamiini saab lihast, kalaõlist, munadest, oliiviõlist, võist ning ka päikesest, mida meie maal on nii vähe.

А-vitamiin

See on vitamiin, mis tugevdab hambaid ja ennetab igemehaigusi. Seda saab oranžidest ja rohelistest köögiviljadest (porgand, kapsas jne), aga ka munadest ja kalast.

В-rühma vitamiinid (2,3,12)

Need vitamiinid on väga kasulikud hambaemaili ja pehmete kudede jaoks. Need soodustavad luukoe arengut ja hoiavad ära suuõõnepõletikud. Neid saab piisavalt kalast, piimatoodetest, spinatist, mandlitest ja lihast.

С-vitamiin

Toetab suurepäraselt igemete tervist ja takistab hambakatu teket! Seda vitamiini saame brokolist, kibuvitsamarjadest, paprikast, kiivist, mustadest sõstardest ja ärgem unustagem ka tsitrusvilju.

Vitamiinide kõrval on olulised ka mineraalid:

  • Fosfor, mis vastutab emaili tiheduse eest. Seda saame tatrast, lihast, pähklitest ja kuivatatud puuviljadest.
  • Kaltsium, mis on hamba luukoe jaoks nii vajalik. Kaltsiumi leidub mereandides, maitserohelises, päevalilleseemnetes, kaunviljades ja pähklites.
  • Kaalium on oluline lõualuu luukoe moodustumiseks. Kõige rohkem on kaaliumi banaanides, piimatoodetes ja maitserohelises.
  • Magneesium, mis tugevdab ja kaitseb hambaemaili. Seda saame õuntest, lehtköögiviljadest ja kuivatatud aprikoosidest.
  • Tsink kontrollib bakterite taset suus. Ja kui bakterite tase on liiga kõrge, siis on kaariese tekkimise tõenäosus oi kui suur. Seda mineraali saame punasest lihast, seentest, kõrvitsaseemnetest ja kaunviljadest.
  • Jood. Ilma selleta organism kaltsiumi kahjuks ei omasta. Ja eespool kirjutasime, et kaltsium on vajalik hamba luukoe ja hammaste kasvu jaoks. Peamine allikas, kust me joodi saame, on mereannid, merikapsas ja isegi küüslauk.

Kokkuvõtteks tahame öelda: pidage meeles, et kõiki vitamiine ja mineraalaineid peab inimene saama toidust ning ainult äärmuslikel juhtudel (eridieetide, teatud haiguste ja kirurgilise ravi korral) võib võtta sünteetilisi vitamiine.

Toituge maitsvalt, õigesti ja tasakaalustatult ning teid ei täna mitte ainult organism tervikuna, vaid ka hambad ütlevad teile suur aitäh!

Olge terve!

News home

test