Juhendid seoses hamba eemaldamisega

 1. Asetage steriilne tampoon haavale, suruge hambad kokku. Hoidke tampooni 20 minutit
 2. 2 tundi peale eemaldamist vältige söömist ja joomist.
 3. Ärge häirige haava keelega ja vältige suitsetamist 4 tundi peale hamba eemaldamist.
 4. 3 päeva jooksul peale hamba eemaldamist kasutage valuvaigisteid.
  Näiteks:
  • Ibuprofen 400mg 3-4 korda päevas 3-5 päeva jooksul
   VÕI
  • Paracetamol 1000 mg 3 korda päevas 3-5 päeva jooksul
 5. Kloorheksidiin 0,12%-0,2% tuleb kasutada suu loputamiseks hommikul ja õhtul 7-10 päeva peale hamba eemaldamist. Hoida lahus 20sek suus ja välja sülitada.
 6. Juhul, kui arst kirjutas teile välja antibiootikume, ostke neid välja ja võtke ravimeid juhendi järgi.


Rohkem juhiseid arstilt:

 1. Suhu asetatud marlitups hoidke 20-30 minutit.
 2. Peale hamba eemaldamist Teil tekib valu, mis on tingitud tekkinud hamba ekstraktsiooni kohal tursest ja ärritatud närvilõpmetest. Valu leevendamiseks on soovitatav võtta Paracetamol 1g (2 tabletti) 3 korda päevas või Ibuprofen 400mg (1 tablett) 3-4 korda päevas. Tugev valu korral Paracetamol 1g+ Ibuprofen 400mg koos 3 korda päevas. Kui tavalised valuvaigistid ei aita, võtke ühendust arstiga.
  Ärge kasutage aspiriini! Aspiriin võtab valu ära ja samal ajal ta on antikoagulant. Aspiriin võib soodustada postoperatiivse verejooksu!
 3. Peale hamba ekstraktsiooni tekib turse. Turse vähendamiseks pange külma kotti või märka rätiku sellele kohale, kus oli eemaldatud hammas. Esimese 24 tunni jooksul hoidke külmakompressi 15 minutit ja 15 minutit puhage ning korrake uuesti. Kui turse suureneb 3 päevast peale eemaldamist konsulteerige kirurgiga. Turse vähendamiseks soovituslik magada pool istudes kolme päeva jooksul.
 4. Veritsemine. Peale hamba eemaldamist asetatakse haavale 15-20 minutiks steriilne tampoon, et veritsus lakkas. Sellel ajal tekib verehüüve, mis kaitseb alveoole infektsiooni eest. Vahel võib tekkida verejooks mitme tunni möödudes pärast ekstraktsiooni. Tavaliselt veritsus pole intensiivne, kuid pidev. Selle peatamiseks saab kodus keerata marlitampooni, asetada haavale ja suruda 20 minutiks hambad kokku. Haav võib veritseda paari tunni jooksul. Juhul kui veritsus kestab rohkem kui 3 tundi peale eemaldamist ning ei peatu võtke ühendust kirurgiga. Haavast immitseb koevedelik 3-4 päeva jooksul peale eemaldamist.
 5. Ärge katsuge haava sõrmega ega häirige keelega, kuna võib haava ärritus, infektsioon ja/või veritsus tekkida.
 6. Toitumine. Pehme jahe toit peale eemaldamist 3 päeva jooksul (jogurt, mahl, püree, jäätis, külmad püreesupid, õunamehu, juurviljapüreed, želeed). 3 päeva jooksul on soovitatav mäluda vastussuupoolega.
 7. Keelatud suitsetada minimaalselt 4 tunni jooksul peale eemaldamist, kuna suitsetamine segab vere hüübimist ja aeglustab paranemist.
 8. Suud ei tohiks liiga tugevalt loputada. Peale eemaldamist soovistuslik loputada kloorheksidiin suuloputusvedelikuga 0.12-0.2% kaks korda päevas (hommikul ja õhtul) 7-10 päeva jooksul, mitte rohkem (v.a. Arsti soovitused). Hoida lahus 20 sekundit suus ja õrnalt välja sülitada.
 9. Juhul, kui arst kirjutas teile välja antibiootikume, ostke neid välja ja võtke ravimeid juhendi järgi.
 10. Pärast eemaldamist vältige soojade niiskete kompresside asetamist, kuna soojus kutsub esile pehmete kudede turse.
 11. Esimesel eemaldamise järgsel päeval vältige sülitamist.
 12. Vältige füüsilist ülekoormust 3 päeva jooksul peale hamba eemaldamist, kuna tõuseb vererõhk ja võib esile kutsuda verejooksu.
 13. Vältige sauna käimist ja kuuma vanni esimese kolme päeva jooksul peale eemaldamist, sest kuum saun ja vann laiendab veresooni, mis võib esile kutsuda verejooksu haavast.
 14. Puhastage hambaid hoolikalt ja õrnalt, vältides haava puudutamist. Kasutage pehmet hambaharja ja teisi abivahendeid.
 15. Ärge jooge alkoholi, kuna alkohol võib põhjustada verejooksu.
 16. Kui kirurg õmbles haava niitidega, ta annab Teile teada, millal tuleb neid eemaldada.

Millal tuleb võtta ühendust kirurgiga:

 1. Palavik.
 2. Verejooks haavast.
 3. Käsimüügis olevad valuvaigistid ei aita. Tugev valu.
 4. Raske neelata või hingata.
 5. Halb maitse suus.
 6. Tundlikkuse häire eemaldamise piirkonnas.
 7. Turse suurenemine kolmandast päevast peale eemaldamist.
 8. Hiljutise turse tekke peale eemaldamist (alates 2 nädalast peale eemaldamist).
 9. Mäda eritub haavast.
 10. Mäda või vere eritub ninast.

News home

test