loader

Kaltsium ja hambad

  • Kaltsium on sinu keha kõige rikkalikum mineraal. Kusjuures 99 protsenti kaltsiumist on salvestatud sinu hammastesse ja luudesse..
  • Kuna kaltsium mängib tugevate luude ja hammaste arendamisel ja hooldamisel nii kriitilist rolli, algab sinu keha vajadus kaltsiumi järele juba ammu enne sinu sündi ja jätkub kogu elu.

Kaltsium ja hambad

Hambaemail koosneb enamasti kaltsiumfosfaatmolekulidest, mida nimetatakse hüdroksüapatiidiks ja see on keha kõige kõvem kude - isegi kõvem kui luu. Just see sitkus aitab kaitsta hambaid suus leiduvate hapete eest. Kui tingimused on sobivad, on hüdroksüapatiidil võimalus ka pärast happerünnakut ennast parandada.

Kaltsiumi vajalik annus

Tagamaks, et veel sündimata beebid saavad piisavalt luukoe ja hammaste tervislikuks arenguks kaltsiumi, peaksid rasedad ja / või rinnaga toitvad naised tarbima iga päev 1000 milligrammi (mg) kaltsiumi. 1–3-aastased lapsed vajavad 700 mg kaltsiumi päevas, 4–8-aastased lapsed peaksid tarbima 1000 mg kaltsiumi. Kiire kasvu tõttu tõuseb kaltsiumivajadus aga 9–18-aastastel teismelistel ja noortel 1300 mg-ni. Need soovitatavad päevadoosid vastavad peaaegu kõigi tervete inimeste toitainetevajadusele.

Kaltsiumi taseme säilitamine kogu elu aitab vananedes vältida osteoporoosi ja säilitada hammaste tervist. Seetõttu peaksid üle 70-aastased mehed ja naised võtma päevas 1200 mg kaltsiumi.

Hammaste kaltsiumipuuduse tunnused ja sümptomid

Kuna sa ei näe kehas füüsiliselt kaltsiumi kogust, ei pruugi sa kohe puudust märgata. Erinevate uuringute andmetel on kaltsiumi vaeguse esmased sümptomid madal luumass, luumurrud, krambid ja ebanormaalne südamerütm. Samuti tavalisest rohkem hambaauke ja kergesti purunevad hambad.

Kaltsiumirikkad toidud

Kuna piimatoodetes sisalduv kaltsium imendub sinu kehas kergesti, on piimatooted nagu piim, jogurt ja juust parimateks kaltsiumi allikateks. Üks tass rasvavaba piima sisaldab peaaegu 300 mg kaltsiumi, mis muudab igapäevaste vajaduste rahuldamise lihtsaks, juues päevas kolm või neli klaasi piima.

Kuid kaltsiumi leidub ka teistes toitudes, nagu sardiinid, lõhe, austrid, kuivatatud oad ja spargelkapsas, samuti rikastatud toitudes nagu tofu ja teatavad teraviljad.

Laktoositalumatus

Laktoos on piimasuhkur, mille seedimine on mõnedele inimestel keeruline. Kui oled laktoositalumatu või vegan ega söö piimatooteid, saad siiski oma soovitatud koguse kaltsiumi. Laktoosivabad ja kaltsiumisisaldusega tooted on saadaval enamikes toidupoodides.

Ehkki üks võimalus on kaltsiumilisandid, pea alati nõu oma arstiga, et selgitada välja parim vorm ja ohutum annus. Nagu iga toidulisandi puhul, pole ka soovitava annuse ületamine alati parem; liiga palju kaltsiumi võib teatud aja jooksul suurendada neerukivide riski.

Fluoriid ja kaltsium

Hambaarstid soovitavad kasutada fluoriidiga rikastatud hambapastasid ja suuveesid, sest fluoriidi ja emailis sisalduva kaltsiumi kombinatsioon tugevdab hambaid ja võib aidata varajast lagunemist parandada.

Amorfsetes kaltsiumfosfaattoodetes leiduv kaltsium on võimeline tugevdama ja taastama ka hambaemaili. See parandab ka fluoriidi tugevdusvõimet. Seda väga vajalikku fluoriidi võib leiduda suhkruvabades pastillides, hambapastades, suu loputusvees, hammaste valgendamissüsteemides ja fluoriidlakkides.

Juustu, palun!

Üldhambaarstide akadeemia ütleb, et piimatoodete - eriti juustu - söömine võib piirata kahjulike hapete mõju sinu hammastele. Lisaks sülje stimuleerimisele, tõstab juustu söömine ka suus pH-taset, mis aitab kaitsta hamba aukude eest. Lisaks kleepuvad erinevad piimatoodetes leiduvad ühendid hambal selle emailiga, tagades kaitsekatte ja parandades emaili.

Kokkuvõtteks

Suhe kaltsiumi ja hammaste tervise vahel on silmnähtav. Kaltsiumirikas dieet võib aidata võidelda hambahaigustega ja tagada tugevad luud nii sulle kui ka sinu perele.