Kas sinu hambad vajavad professionaalset puhastust?

Hambaprobleemidest räägitakse enamasti juhul, kui hambas on auk, aga millised suuhügieeni probleemid on veel väga levinud ja kas neid aitab ennetada professionaalne puhastus, selgitab Läänemere Hambakliiniku hambaarst Katrin Väli.

Milliseid suuhügieenialaseid soovitusi peaks iga inimene pidevalt järgima?

Kõigepealt on vajalik hammaste igapäevane harjamine: kaks korda päevas kahe minuti jooksul pehme manuaalse või elektrilise hambaharjaga. Tuleb kasutada hammastevahelisi harjakesi ja hambaniiti pärast iga toidu saamist. On ka tõhusad toitumissoovitused tervete hammaste heaks: janujoogiks vesi, vältida näksimist, vähendada maiustuse tarbimist, pidada toidukordade vahel pause.

Missugused võivad olla puuduliku suuhügieeni tagajärjed?

Puuduliku suuhügieeni tõttu võib areneda igemepõletik ehk gingiviit. Kui igemepõletik jääb ravimata, siis järgmise sammuga on juba kahjustatud parodont (hammast ümbritsevate kudede kompleks) ning haigust nimetatakse parodontiidiks. Parodontiit on kroonilise kuluga paljudest faktoritest sõltuv bakteriaalne igemehaigus. Nii gingiviiti kui ka parodontiit ravitakse professionaalse puhastuse abil.

Missuguste protseduuridega seda tehakse?

Läänemere Hambakliinikus oleme näinud, et väga hästi toimivad Pärlipesu ja Pärlipesu Plus. Pärlipesu jooksul uhutakse Air-Flow aparaadiga vee, õhu ja soodapulbri abil hammastelt plekid, pigment, katt. Hambaid poleeritakse kummi, harja ja pastaga. See sobib juhul, kui patsiendil puudub hambakivi. Pärlipesu Plus tasub valida siis, kui esineb pigment ja pindmine hambakivi (hambakivi pole kogunenud igeme alla). Ultraheli eemaldab kiiresti hambakivi ja soodapesu Air-Flow eemaldab hammastelt plekid ja katu. Põhjalik parodontoloog iline puhastus on aga näidustatud juhul, kui on vajalik ultraheli abil hambakivi eemaldamine ja põhjalik küretaaž käsitsi (hambakivi eemaldamine tasku test, igeme alt). Hambajuurte pindade poleerimine mikrokirurgiliste kürettidega ning soodapesu Air-Flow eemaldavad hammastelt plekid ja katu.

Millal teeb protseduuri hambaarst ja millisel juhul suuhügienist?

Pärlipesu ja Pärlipesu Plus protseduure teostavad suuhügienistid. Tasub teada, et teenus ei ole mõeldud parodontiidi diagnoosiga patsiendile esmaseks raviks ja on sobilik juhul, kui parodontiit on hambaarsti jälgimisel. Parodontiidi diagnoosiga patsientide ravi toimub hambaarsti juures. Parodontiidi ravimisele on kaks lähenemist – kirurgiline ja mittekirurgiline. Esmase patsiendi ravimist alustatakse peaaegu alati mittekirurgilist lähenemist kasutades.

Missuguseid suuja hambaprobleeme saab pärlipesu abil eemaldada?

Ravi tulemusel kaob valu, ebamugavustunne ja veritsus igemetes. Kui on teostatud sügavpuhastus ja patsient peab korralikku suuhügieeni, siis igemetaskud vähenevad, kaob mäda, peatub pehmete ja kõvakudede hävinemine ja väheneb hammaste patoloogiline liikuvus. Regulaarsed professionaalsed puhastused ennetavad ka kaariese teket.

Kui tihti tuleks professionaalset puhastust teha?

Protseduuri vajadus oleneb patsiendi suuhügieenist. Tavaliselt soovitame patsientidel teostada professionaalset puhastust kaks korda aastas. Korraliku suuhügieeni korral saab protseduuri ka harvem teha. Patsientidele, kellel on parodontiit, määrab Läänemere Hambakliinikus arst kindlasti ka kontrollvisiite (ühekuulise, kolmekuulise, kuuekuulise või aastase intervalliga).

Kas professionaalse puhastuse puhul on ka vanuselisi piiranguid?

Vanuselised piirangud puuduvad ning protseduur sobib ka lastele.

Kellele selline protseduur ei sobi ja miks?

Astma ja kroonilise bronhiidiga patsientidel on protseduur vastunäidustatud. Samuti on võimalik allergia mis iganes komponendile. Madala soolakogusega dieedi korral ei tohiks kasutada naatriumvesinikkarbonaati (söögisooda) sisaldavat pulbrit.

Millised inimeste igapäevaharjumused nende hambaid kõige rohkem kahjustavad?

Hammaste igapäevase puhastamise ignoreerimine, hambaniidi mittekasutamine, suitsetamine. Mokatubakas kahjustab suu limaskesta. Hammaste tervise seisukohast võiks vähem tarbida pigmenti sisaldavaid jooke (must tee, kohv, punane vein).

Mida peaksid vanemad laste hambatervise juures silmas pidama?

Lapsevanemad peavad lastele õpetama õige harjamise tehnikaid. Oluline on selgitada, et hambaid tuleb puhastada kaks korda päevas. Kui laps peseb hambaid iseseisvalt, on tarvis tulemust kontrollida. Lapsel võiks olla selge ka suhkrukell ehk hambasõbraliku toitumise rütm (vähemalt kolme- kuni neljatunnised pausid toidukordade vahel). Toidukordade vahel peaks olema joogiks vesi. Esimene hambaarsti visiit peaks olema toimunud kui laps saab 1-aastaseks. Laps tutvub visiidil hambaarsti ja hambaravi kabinetiga ning harjub kord aastas kontrollis käima.

Tekst: Eve Kallaste

News home

test