Külmetus ja hambad

Külmetuse ja gripi hooaeg esitab rohkelt väljakutseid – unetud ööd, tilkuv nina ja kähe hääl on vaid mõned neist. Kas oled aga mõelnud, et mõned lahendused, mis on mõeldud sinu olemise turgutamiseks, võivad hoopis halvasti mõjuda sinu hammastele?

Järgnevalt toomegi sulle mõned levinumad näited külmetuse vastu võitlemiseks ja selle mõjust sinu hammastele ning kuidas sellest olukorrast võitjana väljuda. NB! Me kindlasti ei soovita allolevaga sul lõpetada igasuguste ravimite võtmist, mis aitaksid sul külmetusega toime tulla. Küll aga jagame mõtteid sel teemal, kuidas vähendada kahjulike koostisosade mõju hammastele, mida leidub enamikus külmetuse ravimites.

Nohurohud

Dekongestandid ehk keemilised nohurohud aitavad sul nina tilkumist vähendada. Koos nina kuivana hoidmisega põhjustavad nad sageli ka suukuivust. Selline vähenenud süljevool võib soodustada aga bakterite kasvu suus, mis on igemehaiguste tekitajaks ja hammaste lagunemise põhjuseks.

Õnneks selliseid ravimeid ei kasutada tavaliselt pikemat aega. Kuid siiski, kui sa seda kasutad pea silmas, et lihtne vee joomine annab tubli panuse sellele, et su suu niivõrd kuivaks ei muutuks. Samuti saad süljevoolu suurendada nätsu närimise ja imemistablettide kasutamisega. Kuid NB! arvesta siinkohal nende suhkrusisaldusega. Seda käsitleme eraldi ka juba alljärgnevalt.

Köharohud ja kurguvalu imemistabletid (losengid)

Köharohud ja kurguvalu losengid on valmistatud sedasi, et nad lahustuksid aeglaselt ja et sa hoiaksid neid suus pikema aja jooksul. See aga tähendab seda, et kestvam toime on omakorda ka hammastele ja igemetele.

Suhkur on selliste toodete tavaline koostisosa ja see on loomulik vaenlane tervetele hammastele. Samal ajal kui suhkrustatud pastill leevendab sinu kurguvalu, toimib ta aga negatiivselt sinu hammastele. Niisiis ole teadlik, et parim võimalus on valida suhkruvabad köharohud ja losengid. Kui te kasutate magustatud tooteid, peske hambaid regulaarselt, et hoida nad puhtana. Rõhutage ka selle tegevuse tähtsust lastele.

Köha siirup ja vedelal kujul külmetusravimid

Nii nagu köhatilgad, sisaldavad ka köhasiirupid ja muud vedelal kujul olevad külmetusravimid sageli suhkrut. Need paksud, kleepuvad vedelikud võivad aga kergesti jätta hambale katte, mis aitab kaasa hammaste lagunemisele. Kusjuures mõned neist ravimitest võivad omakorda sisaldada ka alkoholi. Alkohol aga vähendab sinu sülje tootmist, mis muudab tekkiva katte maha pesemise raskemaks.

Võimaluse korral vali vedelate ravimite asemel tabletid või geelikapslid. Sedasi saad vältida mitmeid hammastele kahjulikke kõrvaltoimeid. Kui see pole võimalik, võtke ravim võimalusel enne sööki. Söömine ja joomine suurendavad sülje tootmist aidates sedasi seda kleepuvat suhkrut nii öelda ära pesta.

Kuum tee

Tee on tavaline külmetuse puhul kasutatav ravivahend. Kuum jook võib leevendada kurguvalu ja leevendada mitmeid teisi sümptomeid. Kuigi kuum tee on parem, kui igasugu muud magusad ravimitega joogid, ei ole ta siiski päris ilma kõrvalmõjudeta sinu hammastele. Tee võib kaasa aidata hammaste erosioonile. Eriti söövitav on must tee, omades hambale hoopis rohkem kahjulikku toimet, kui roheline tee. Ja tihtipeale lisatakse teele veel suhkrut või mett, mis omakorda soodustab hammaste lagunemist.

Siin oleks üks lahendus tee joomine joogikõrre abil. See minimeerib joogi kontakti hammastega. Samuti on hammaste tervisest lähtuvalt positiivne, kui väldite või vähendate teele magusainete lisamist.

Kaitse oma hambad külma- ja gripihooaja vältel pidades silmas neid eelpool nimetatud nõuandeid. Harja sagedamini, joo palju vett ja peale terveks saamis vaheta uue vastu välja see hambahari, mis aitas sul külmetuse perioodil hambaid tervena hoida.

News home

test