Mis põhjustab hammaste tundlikkust?

Mis põhjustab hammaste tundlikkust?

Hammaste tundlikkust on enamus inimesed omal nahal kogenud. Põhjuseid selleks on aga väga mitmeid. Hammaste tundlikkust põhjustab peamiselt hambaemaili kulumine ning seejärel dentiini ehk hamba sisemise osa paljastumine. Küll aga võib hamba tundlikkus viidata ka muudele probleemidele hammaskonnas.

Millised on peamised põhjused, miks inimesed kogevad hammaste tundlikkust?

Hammaste tundlikkust põhjustavad tugev harjamine, igemehaigused, hambakaaries, mõrad hammastes, happeline dieet, hammaste valgendamine, bruksism. Samuti võib täheldada hamba ajutist tundlikkust peale raviprotseduure (nt sügava hambaaugu parandamine, hambakivi eemaldamine).

Kuidas diagnoositakse hammaste tundlikkust?

Hammaste tundlikkuse kaebusega on vajalik pöörduda hambaarsti juurde, kes selgitab välja põhjuse ning seejärel valitakse sobiv ravimeetod.

Millised on tavalised ravivõimalused hammaste tundlikkuse korral?

Kergema hambaemaili kulumise korral on võimalik tundlik hammas katta hambaarsti juures spetsiaalse lakiga, mis vähendab tundlikkust. Suuremate kulumisdefektide puhul on vajalik hambale asetada täidis. Kuna hamba tundlikkust tekitavad väga mitmed erinevad põhjustajad, siis vajab iga juhtum individuaalset lähenemist ning raviplaani välja selgitamist.

Millised on kodused abinõud või tooted, mida inimesed võivad kasutada tundlikkuse leevedamiseks? Kuidas ennetada hammaste tundlikkust?

Hammaste tundlikkuse leevendamiseks:

  • kasuta hambapastat, mis on mõeldud tundlikele hammastele (sensitive hambapastad);
  • kasuta pehmet hambaharja ning harja mitte liiga tugeva jõuga;
  • jälgi oma toitumist, et see ei sisaldaks liialt happelisi toiduaineid;
  • hoida head suuhügieeni ning külasta regulaarselt hambaarsti.

Kas vananedes suureneb hammaste tundlikkuse tõenäosus?

Hammaste tundlikkust esineb rohkem nooremas vanusegrupis kuni 50-aastastel.

Kas seenioritel on kalduvus kogeda erinevat tüüpi hammaste tundlikkust võrreldes noorema vanuserühmaga?
Millised on levinumad põhjused seeniortie hammaste tundlikkusele?

Nooremas vanuserühmas võib tihti kohata hambaemaili kulumist tugeva harjamise, happeliste jookide tarbimise tõttu. Samas kui eakamas vanusegrupis on pigem tundlikkus seotud hammaste kulumise ning igeme retsessioonidega, kus hambajuure pind paljastub.

Kas vanusest tingitud muutused hammaste struktuuris või igemetes võivad mõjutada tundlikkust?

Vanusest põhjustatud igemete taandumine võib põhjustada hammaste tundlikkust. Samuti toimub ajaga ka füsioloogiline kulumine, mis omakorda võib tekitada hammaste tundlikkust.

Kas mõned terviseseisundid, mis on tavalisemad eakamatel inimestel, võivad mõjutada hammaste tundlikkust?

Hammaste tundlikkust võivad kindlasti mõjutada ravimite tarvitamine, aga ka üldhaiguste mõju hammaskonnale. Näiteks diabeet mõjutab igemete tervist ning igemehaiguset süvenemisel võib tekkida ka hammaste tundlikkus.

Kas teil on tundlikud hambad? Tulge hambaarsti konsultatsioonile, et välja selgitada oma hammaste tundlikkuse põhjus ja selle võimalikud lahendused.
Broneeri vastuvõtt meie kodulehel või telefoni teel 6 600 460.

News home

test