Sport ja hambad

Ei ole tähtis, mis tasemel harrastad või mis spordialaga tegeled, hammaste tervisesse tuleb suhtuda ikka sama tõsidusega. Sportlased ja harrastajad peavad tihtipeale väga täpselt silmas, mida söövad ja milline on treeningrutiin. Samasuguse hoolsusega tuleks suhtuda ka hammastesse. Ka siis, kui ei harrastata kontakt- ja teisi spordialasid, kus vigastuste saamine võiks olla suure tõenäosusega.

Järgnevalt toomegi sulle välja mõned mõtted, mida spordiharrastajad peaksid jälgima, et tagada oma hammastele sama hea vorm, kui kogu muule kehale spordi tegemisega luuakse.

Hambakaitse, suukaitse, spordikape - heal lapsel mitu nime.

Kiiver? Olemas. Põlvekaitsmed? Olemas. Suukaitse? …. Tuleb muretseda! Suukaitse katab tavaliselt sinu ülemised hambad pakkudes nii neile, kui ka huultele, keelele ja lõualuule kaitset vigastuste eest. Seega võiks suukaitse ehk spordikape olla sinu treeningvarustuse üks kindel osa eriti siis, kui tegeled kontaktspordiga või ohtlikumate aladega – poks, maadlus, pallimängud, uisutamine jne.

Spordikapet regulaarselt kasutades muutub ta sulle üheks loomulikuks osaks sinu spordivarustuse seas. Ei ole tähtis millist suukaitset kasutad, peaasi, et see sinu suule hästi kohalduks.

Spordijookide varjupool

Kui sul on vaja janu kustutada, tee seda võimalusel puhta veega. Spordijookide peamine puudus on see, et neis leidub palju suhkruid. Suus olevad bakterid hakkavad sinu spordijoogis olevaid suhkruid koheselt kasutama, kahjustades seeläbi sinu hammaste emaili. See aga lubab kahjustunud hamba korral joogil immitseda hambaemaili alla, põhjustades hammaste pehmenemist ja nende nõrgenemist.

Kui sinu treening ei ole intensiivne ja ei kesta tunde, saad oma keha vedelikuvajaduse katta ka täiesti tavalise puhta veega. Kui aga siiski soovid kasutada spordijooke, joo ühe korraga ja rohkem, mitte iga natukese aja tagant veidike rüübates.

Dehüdratatsioon

Kuigi eelpool kirjutasime, et spordijoogid ei peaks olema sinu esimene valik, võivad pikad väsitavad treeningud sinu keha vedelikutaseme viia alla poole normaalset. Seda sellistel puhkudel, kui on tegemist kurnavate treeningutega ja kasutada tuleks tõesti spordijooke, mis aitavad kaasa normaalse vedelikuga varustatuse säilitamisele.

Vedelikupuudus viib sülje erituse vähenemisele. Sülg aga kaitseb sinu hambaid, vähendades hammaste erosiooni ja võimalikku lagunemist.

Spordigeelid

Sarnaselt jookidega, on ka sportimisel kasutatavad energiat andvad spordigeelid suure suhkrusisaldusega ja tihti peale nii öelda kleepuva konsistentsiga. See põhjustab aga nende hammaste külge jäämist kohe pikemaks ajaks.

Seetõttu on soovitus, et kui sul on pikemad trenni, mille jooksul sooviksi veidi lisaenergiat, loputa peale sporditoitude söömist hambaid puhta veega. Nii vähendad hammaste toiduga kokkupuute aega eemaldades kleepuvad jäägid oma hammaste pinnalt.

Hambahari, hambaniit, loputus

Harjutamine teeb meistriks. Seda nii spordis, kui hambapesus. Hoia oma sportlik naeratus täiuslikuna pestes 2 korda päevas 2 minutit ja kasutades hambaniiti.

News home

test