Halb hingeõhk – põhjused ja ravi

Halb hingeõhk ei ole lihtsalt ebameeldiv mure. Selle puhul võib tegemist olla ka hoopis mõne tõsise haigusega väljendusega. Järgnevalt toomegi sulle välja põhitõed selle kohta, mis põhjustab halba hingeõhku ning kuidas selle vastu võidelda.

Kuidas ma tean, et mul on halb hingeõhk?

Üks võimalus on loomulikult küsida mõnelt healt lähedaselt, kas tema tunneb ebameeldivat hingeõhku. Kui sa ei soovi seda delikaatset teemat aga teistega arutada, proovi järgnevat testi: tõmba keelega üle oma käe sisekülje ja nuusuta. Kui see lõhnab halvasti, on suur tõenäosus, et ka su hingeõhk on ebameeldiv.

Vaata ka oma keelt, kas see on valge või kollane? Kui vastus on jah, on ka see suur ohumärk, et lõhn sinu suus ei ole just kõige parem.

Mis põhjustab halba hingeõhku?

Peamine halva hingeõhu põhjus on puudulik suuhügieen. Iga inimese igapäevarutiini hulka peaks kuuluma hammaste niiditamine ja pesu 2 korda päevas. Kuid põhjuseid võid leida ka erinevatest haigustest. Olgu siinkohal nimetatud vaid igemehaigused, diabeet, alatoitumine või isegi vähk.

Aga ma ju pesen hambaid?!

Paljud inimesed on üllatunud, et hoolimata kahest pesukorrast päevas on neil siiski halb hingeõhk. Miks nii? Peamine põhjus on siin selles, et pestakse küll harjaga kuid ei kasutata hambaniiti. Ligi 30% toidujääkidest ja bakteritest kogunevad raskemini kättesaadavatesse hambavahedesse. Neid kohti on aga hambaharjaga väga raske puhastada. Seepärast on äärmiselt oluline, et sinu igapäevase suuhügieeni rituaali hulka kuuluks vähemalt kord päevas ka hambaniit.

Veelgi parem oleks lisada veel keelepuhastaja. See on suurepärane võimalus eemaldada sinna kogunenud kattu ja anda täiuslik lihv oma suuhügieenile.

Halb hingeõhk ja suuveed?

Kui sul on halb hingeõhk siis pigem ei ole isegi soovituslik suuvett kasutada. Miks? Tihtipeale suuvesi kuivatab suud ja vähendab süljeeritust. See on aga täpselt vastupidine sellele, mis sul halva hingeõhu eemaldamiseks vaja on. Sülg lagundab kattu ja aitab bakterid suus kontrolli all hoida.

Siin ei loe ka see, kui piparmündine ja värske su suuõhk peale suuvee kasutamist tunduda ka ei võiks. See on ainult väline mask, mis ei aita probleemile lahendust tuua. Seega soovitame sul suuvee vahetada hoopis puhta kraanivee vastu ja sellega suud loputada.

Küüslauk ja halb hingeõhk

Tugevalõhnaliste toitude (sibul, küüslauk jt) õlid võivad tundlikuma ninaga inimestele olla tajutavad isegi 3 päeva. Kuid see ei ole põhjus, miks peaksid nad oma menüüst täiesti välja jätma. Lõhna neutraliseerib, kui närid söömise järel nätsu või sööd peale näiteks õuna. See tõstab süljeeritust ja vähendab tugevat lõhna. Samuti korralik puhta veega suu loputamine on hea mõte.

Kuidas vähendada halba hingeõhku?

  • Lõpeta suuvee kasutamine
  • Lõpeta suitsetamine
  • Pese hambaid ja niidita neid vähemalt 2 korda päevas
  • Kasuta keelepuhastajat
  • Joo palju puhast vett

Kui sinu halb hingeõhk püsib hoolimata nende soovituste järgimisest, pöördu oma hambaarsti poole. Suurepärane suuhügieen, rohke vee joomine ja mitte suitsetamine – kuid ikkagi halb hingeõhk – võivad näidata, et sul on tõsisem haigusseisund. Seega ära jää enda ette häbenema vaid otsi julgelt abi!

Avasta Rohkem