Huuletubaka mõju suuõõne tervisele

Viktoria Oštšepkova, Läänemere Hambakliiniku hambaarst:

Hoolimata asjaolust, et huuletubaka ehk snusi müük on Euroopa Liidus keelatud, kasvab selle kasutamine pidevalt, eriti noorte seas, kes pole varem suitsetanud. Paljud inimesed peavad seda ekslikult ohutuks tooteks, mõistmata, millist kahju see võib põhjustada suuõõne tervisele. Huuletubakas avaldab mõju pehmetele ja kõvadele kudedele, põhjustades limaskesta kahjustusi ja uusmoodustisi, igemete põletikku ja taandumist, hammaste pigmentatsiooni. Huuletubakat seostatakse ka suurenenud vähiriskiga.

Idee kirjutada diplomitöö huuletubaka mõjust suuõõnele tekkis mul meditsiinipraktika käigus, kui visiitide ajal avastasin oma huuletubakat kasutavatel patsientidel limaskestadel moodustisi, mis on potentsiaalselt pahaloomulised ja vajavad pidevat jälgimist. Tahtsin seda teemat paremini tundma õppida, kuna praegusel ajal on see asjakohasem kui kunagi varem ning sageli on suu limaskesta tervis täielikult hambaarsti kätes, sest tihti on moodustiste teke limaskestal patsiendi jaoks märkamatu ja kulgeb sümptomiteta.

HUULETUBAKAS EHK SNUS: ÜLDINE INFORMATSIOON

Mis on huuletubakas ehk snus?

Huuletubakas ehk snus on suitsuvaba niisutatud tubakatoode, mida müüakse lahtiselt või väikestesse kotikestesse pakituna. Kotikesed on saadaval erinevates suurustes ja võivad olla niisutatud või ka kuivad. Viimased tagavad nikotiini pikema imendumisaja vereringesse ja seega pikema toimeaja. Huuletubakas on saadaval ka erinevates tugevusastmetes, nii standardse kui ka vähendatud tubakasisaldusega. Tavaliselt pannakse huuletubakas ülahuule alla.

Huuletubaka tootmine erineb teiste tubakatoodete tootmisest. Kuivatatud tubakas segatakse soola ja veega ning töödeldakse seejärel pastöriseerimisega sarnaneva tehnikaga.

Huuletubaka kasutamisel satub organismi sama või mõnikord isegi suurem kogus nikotiini kui teiste tubakatoodete kasutamisel. On tõestatud, et huuletubaka kasutamine 5 aasta jooksul on sõltuvust tekitavam kui kümme aastat tavalist tubakasuitsetamist.

Miks huuletubaka kasutamine aina kasvab, eriti noorte seas?

Huuletubakal on värviline ja kaasaegne pakend ning selle koostisesse lisatakse erinevaid maitse- ja magusaineid, et varjata tubaka maitset. Huuletubakat saab kasutada siseruumides, see ei eralda ebameeldiva lõhnaga ja teistele kahjulikku suitsu. Selle kasutamine on ka märkamatu teistele, sealhulgas täiskasvanutele, kelle eest paljud noorukid tubakatarbimist varjavad. Huuletubakas hakkab toimima palju kiiremini ja mõju on ka tugevam. Tänu sellele saavutatakse kiire lõõgastav efekt. Huuletubaka nn „plusside“ hulka kuulub ka selle kahjutus hingamisteedele, kuna puudub põlemisprotsess ja suitsu eritumine.

Erinevus tubakavabadest padjakestest

Huuletubakat aetakse tihti segi tubakavabade padjakestega, mille müük on ka Eestis lubatud. Need on huuletubaka sarnase välimusega portsjonikotikesed, kuid tubaka asemel täidetakse need lihtsalt valge nikotiinipulbriga.

Koostis

Varem koosnes huuletubakas eranditult kuivatatud tubakast, soolast ja veest. Hiljem on hakatud neile koostisosadele, nagu eespool mainitud, lisama maitse-, magus- ja säilitusaineid.

Huuletubakas sisaldab sõltuvust tekitavat nikotiini ja palju erinevaid kemikaale, sealhulgas kantserogeenseid.

Huuletubakale lisatakse sageli suhkrut ja suhkrut sisaldavaid aineid (mesi, puuvilja- või marjamahlad). Kuid nüüd on paljud tootjad hambaarstide soovitusel asendanud need oma toodetes mittekariogeensete magusainetega, näiteks sukraloos, ksülitool, atsesulfaam ja aspartaam.

Kuigi huuletubaka tootmine on standardiseeritud, erineb selle koostis sõltuvalt tootjast ja päritoluriigist.

HUULETUBAKA POOLT TEKITATAV KAHJU

Miks on huuletubakas kahjulik?

Huuletubakas avaldab mõju nii suuõõne kõvadele kui ka pehmetele kudedele ja ka suuõõne mikrofloorale. Suureneb suuõõne ja kõrivähi risk.

Huuletubakas soodustab keratootiliste, potentsiaalselt pahaloomuliste limaskesta moodustiste teket, igemete taandumist ja igemepõletikku, halitoosi (halb hingeõhk) ja parodontiidi teket. Siiski tuleb meeles pidada, et parodontiit on keeruline paljudest teguritest sõltuv haigus, mille teket põhjustab huuletubaka kasutamine koos sobimatu suuhooldusega.

Samuti põhjustab huuletubaka kasutamine hammaste hõõrdumist, sest sisaldab abrasiivseid aineid. Lisaks soodustab huuletubakas hammaste, täidiste ja hambaproteeside kõrgenenud pigmentatsiooni teket.

Eksperdid toovad välja ka kaariese tekke riski suhkrut sisaldavate toodete puhul, aga ka nikotiini puhul, mis soodustab teatud tüüpi kaariest tekitavate bakterite kasvu.

On kindlaks tehtud kaks võimalikku huuletubaka mõju limaskestale – keratoos ja kontaktekseem-reaktsioon, mis omakorda on seotud limaskestavähi tekkega.

Kahju on ilmne, kuid vaja on rohkem uuringuid

Vaatamata sellele, et läbi on viidud mitmeid biokeemilisi uuringuid, mis näitavad kantserogeenide olemasolu suitsuvabades tubakatoodetes, on epidemioloogiliste tõendite hulk, mis hindavad huuletubaka kahjulikkust, kantserogeensust ja ohtu suu tervisele, piiratud.

Erinevused erinevate uuringute tulemuste vahel võivad olla tingitud asjaolust, et need uuringud ei ole olnud nõuetekohaselt standardiseeritud. Lisaks ei uurinud teadlased huuletubaka kasutamist koos selliste teguritega nagu toitumine, alkoholi tarbimine ja tavalised tubakatooted, näiteks täiendav sigarettide suitsetamine.

Minu poolt läbi viidud uurimistöö näitas, et huuletubaka tarbimise ja suuõõne tervise vahel on seos, kuid konkreetse kahju kinnitamiseks on vaja lisauuringuid.

Igal juhul, hoolimata asjaolust, et praegu on huuletubaka põhjustatavat täpset kahju võimatu kinnitada, on selle mõju kohta piisavalt tõendeid, millest meie ühiskond pole üldse teadlik. Sellepärast tahaksin võimalikult palju inimesi teavitada huuletubaka ohtudest suuõõne tervisele, tõstes inimeste teadlikkust sellest tootest. Nii et nii noored kui ka nende vanemad mõistaksid selle tootega seotud kõiki ohte ja oleksid teadlikud huuletubaka kasutamise võimalikest tagajärgedest.

Soovitan tungivalt kõigil huuletubakat kasutavatel patsientidel regulaarselt hambaarsti külastada ja oma kolleegidele hoolikalt patsientide suuõõne tervist ja seisundit kontrollida.

Avasta Rohkem