Kas tubakatoodete tarbimine rikub hambaid?

Tubakas on tubaka taimperekonna lehtedest saadud aine, milles leidub närvimürki nimega nikotiin. Vähemates kogustes on nikotiin stimulant, mistõttu on see üheks peamiseks tubakatoodete tarbimise põhjuseks. Tubakat saab manustada suitsetades (sigarett, sigar või piip), nuusutades (nuusktubakas) või närides (närimistubakas).

Suitsetamise kahjulikkus suutervisele

Suitsetamine võib põhjustada mitmeid erinevaid terviseprobleeme ja haigusi ning mõnel juhul võivad need olla surmavad. Kuigi enamik inimesi on teadlikud sellest, kuidas tubakatoodete tarbimine avaldab mõju kehale ja üldisele tervisele, ei tea paljud inimesed, millist mõju avaldab see suutervisele. Nikotiini pruukimine aeglustab vereringet, mis piirab suu võimet võidelda infektsioonide vastu tuues kaasa kiirema bakterite leviku.

Bakterite levik suus põhjustab järgmist:

  • Pigmenteerunud hambad ja kaaries
  • Halb hingeõhk
  • Haavade paranemise aeglustumine
  • Igemete taandumine, periodontiit
  • Vähk

Pigmenteerunud hambad

Kõige sagedasemad suuhügieeni halvenemise märgid on krooniline halb hingeõhk ja pigmenteerunud hambad, halvemal juhul hammaste kaotus. Tubakatooted sisaldavad mitmeid mürgiseid kemikaale, sealhulgas tõrva, nikotiini ja vesiniktsüaniidi. Nende kemikaalide kleepuvad jäägid jätavad hammastele plekid ja tekitavad halba hingeõhku.

Hammastel, nagu ka nahal, on poorid. Tubakas sisalduv nikotiin ja tõrv imenduvad pooridesse, mis põhjustabki hammaste kollase või pruuni värvi. Nikotiin ise on värvitu, kuid hapnikuga kokku puutudes muutub see kollaseks.

Suitsetamine ja igemehaigused

Tubakatoodete tarbimine mõjutab igemekoerakkude normaalset funktsioneerimist. Selline mõjutus teeb suitsetajad vastuvõtlikumaks igemehaigustele. Igemehaigused saavad alguse hammastel olevatest bakteritest. Juhul kui bakterid jäävad hammastele liiga pikaks ajaks, siis hambakatu ning hambakivi kihid kasvavad, mis võib viia igemepõletikuni. Igemepõletiku süvenedes tõmbuvad igemed hammastest eemale, mis põhjustab luude ja kudede lagunemist, mis omakorda võib viia hammaste väljalangemiseni. Seda igemehaigust nimetatakse periodontiidiks.

Tubakatarvitamisest tulenevad igemete haigused võivad põhjustada:

  • igemete paistetust, valulikkust
  • kergesti tekkivat veritsust
  • igemete taandumist hamba kaelalt
  • hammaste lagunemist ja väljalangemist, maitsetundlikkust

Samuti põhjustab tubakatoodete manustamine hammaste lagunemist, sest tubakas muudab sülje happeliseks.

Suitsetamine ja vähk

Paljud uuringud erinevate populatsioonidega on näidanud, et suitsetajatel on suukaudse vähi risk oluliselt suurem kui mittesuitsetajatel. Tubakatarvitaja suulimaskest muutub paksemaks ja tekivad valged laigud, mida võivad viidata kasvajaeelsele seisundile.

Tubakas sisalduvad toksilised elemendid kahjustavad rakke, mis võivad viia vähini. 75% kõigist suuvähi vormidest on seotud suitsetamisega.

Erinevad võimalused tubaka manustamiseks ja sellest tulenev vähirisk

Sigaretid

Sigaretid on kõige levinum tubaka pruukimise vorm, mis on põhjuseks umbes 90% kõigist kopsuvähi juhtumitest. Suitsetajatel on suukaudse vähktõve risk 10 korda suurem kui mittesuitsetajal. Suitsetamine on seotud ka suurenenud riskiga haigestuda rohkem kui 12 teise vähitüüpi. Sigaretid sisaldavad rohkem kui 60 teadaolevat vähki põhjustavat ainet.

Sigarid ja piibud

Sageli arvatakse, et sigarid ja piibud on kõige vähem kahjulik viis tubaka tarbimiseks. Siiski kuuluvad sigari ja piibu suitsetajad suuõõne, söögitoru ja kopsu vähktõve riskigrupi alla. Piibu suitsetajatel on suurem risk huulevähiks. Kokkuvõttes võtab sigari põletamine kauem aega ja see sisaldab rohkem tubakat kui sigaret.

Närimistubakas

Kuigi närimistubakas on suitsuvaba tubakatoode, neelatakse kasutamise ajal kahjulikke kemikaale, sealhulgas nikotiini. Närimistubakas põhjustab vähki eelkõige põskedes, igemetes ja huultes. Suitsuvabast tubakast põhjustatud vähk algab sageli valge või punase laiguna, mis areneb edasi suus või kõris.

Kuidas suitsetamisest loobuda?

Nikotiin on äärmiselt sõltuvust tekitav aine ning seetõttu ei ole suitsetamise harjumuse murdmine lihtne. Suitsetamisest loobumine on siiski oluline samm nii suutervise kui ka üldise tervise parandamiseks. Loobumiseks on palju erinevaid nikotiinasendusravi tooteid: nikotiini närimiskumm, nikotiiniplaastrid, spreid ja inhalaatorid.

On leitud tõendust, et kasutades kombinatsioonina erinevaid nikotiinasendusravi tooted, toimib võõrutamine efektiivsemalt, kui ühte toodet kasutades.

Avasta Rohkem