Miks hambaarstil on vaja teada, mis operatsioonid mul olnud on?
Mitte iga operatsioon ei ole hammaste tervise ja nende ravi mõistes oluline. Kuid mõnikord võivad asjad, mida sa võib-olla ise kohe ei taipa, mõjutada sinu suu tervist ja seda, kuidas hambaarst suudab sind ravida.
Hambaarsti meeskonnal on palju parem, kui tal on kogu teave sinu tervisliku seisundi kohta, et nad saaksid vastu võtta õigeid otsuseid ning sind õigesti ja probleemideta kohelda.
Kuidas mõjutavad minu võetavad ravimid hammaste tervishoidu?
Paljud ravimid – nii retseptiravimid kui ka retseptita ravimid – võivad põhjustada suukuivust. See võib olla ühtviisi nii ebamugav kuid samas põhjustada ka suuremat igemehaiguste ja hammaste lagunemise riski.
Sinu hambaarst võib sulle nõu anda, kuidas ravimist tekkivate probleemidega kõige paremini toime tulla.
Kas on oluline öelda hambaarstile, et mul on astma?
Jah. Fakt, et sul on astma, on osa sinu haigusloost. Ära unusta hambaarsti juurde minnes inhalaatorit kaasa võtmast ja öelda hambaarsti meeskonnale, kui tunned end halvasti või hingeldust.
Kui sul on raske astma, ja vajad raviks sedatsiooni, võib sinu hambaarst suunata sind selle jaoks haiglasse.
Miks peab hambaarst teadma, kas olen millegi suhtes allergiline?
Paljud inimesed on allergilised teatud ravimite, näiteks penitsilliini suhtes, ja on oluline, et räägiksid oma hambaarstile kõigist ravimiallergiatest. Mõned inimesed on allergilised isegi hambaarsti käes olevatele latekskinnastele.
Teade sinu reaktsioone saab hambaarst valida vahendid, mis allergiareaktsiooni esile ei kutsuks.
Miks peab minu hambaarst teadma, kas mul on hemofiilia?
Kui sul on hemofiilia, ja vajad ravi, mis võib põhjustada verejooksu, näiteks ekstraheerimist, suunatakse sind tavaliselt spetsialisti juurde. Selle eesmärk on veenduda, et sul ei tuleks mingeid tüsistusi ja vajaliku ravi saaksid maksimaalselt ohutult.
Miks peab hambaarst teadma, kui mul on hepatiiti?
Hambaravipraksis hoolitseb selle eest, et nad ei edastaks nakkust ühelt patsiendilt teisele. Teades sinu haigusest saavad nad olla eriti ettevaatlikud.
Kuidas mõjutab diabeet minu suu tervist?
Diabeediga inimestel on tõenäolisemalt igemehaigused. Kui sul on suhkurtõbi, siis on ka ravist paranemine aeglasem. Seega näiteks, kui sul on hammas välja tulnud, või võetud, võib igemepesa paranemine kauem aega võtta. Samuti sellest tulenevalt on pikem ka põletikuoht.
Seega anna kindlasti oma hambaarstile teada, kui sul on diabeet.
Diabeediga tuleks arvestada ka hambaarsti aega planeerides. Kindlasti jälgi, et sinu veresuhkrutase oleks kohtumise ajal normis. Pea meeles, et kokkusaamise stress võib põhjustada sinu veresuhkru langust ja sellest tulenevalt võib tekkida nõrkustunne.
Mida teha, kui mul on epilepsia?
Epilepsia on veel üks seisund, mida sinu hambaarst kindlasti teadma peab. Krambihoogude ajal võivad sinu hambad, huuled ja keel kahjustada saada.
Ka ravimid võivad põhjustada probleeme, seetõttu hea suuhügieeni järgimine eriti oluline.
Miks on oluline öelda oma hambaarstile, et ma võtan antidepressante?
Mõned antidepressandid võivad põhjustada reaktsiooni teatud lokaalanesteetikumidega. Seega selleks, et sinu ravi oleks võimalikult ohutu ja mugav, on oluline sellest rääkida oma hambaarstile.
Kuidas neeruhaigus võib mõjutada minu suu tervist?
Neeruhaigusega inimestel on suurem risk suuõõne terviseprobleemide tekkeks nagu igemehaigused ja halb hingeõhk. Kui sul on dialüüs, broneeri oma hambaarsti vastuvõtud päevadeks, kui sul pole ravi. See aitab vältida tüsistusi.