6 nippi suveks, et hoida oma hambad kaitstult
- Selleks, et ka suvel säiliks hammaste tervis, pea meeles mõningaid ohutusreegleid ja pane valmis hambaravi hädaabikomplekt.
- Kanna sportides suukaitset.
- Hoia silm peal nii enda kui ka oma laste suuhügieenil, planeeri kontrollkäigud hambaarsti juurde ning paku tervislikke suviseid suupisteid.
Kool on läbi, väljas on kuum, päike lõõmab – on aeg suvepuhkuseks! Usu või mitte, kuid kogu see rõõm võib lõppeda sinu hammaste jaoks halvasti.
See artikkel toob välja kuus nõuannet, mis aitavad sinul ja sinu perel vältida erinevaid hammastega seotud probleeme, millega võid suvel silmitsi seista.
1. Rakenda basseini kasutamiseks ohutusreeglid
Basseini kasutamine on kuumadel suvepäevadel üks toredamaid ja lõõgastavamaid ettevõtmisi. Dr. E. Edington, Academy of General Dentistry eelmine president, on öelnud, et basseini ääres juhtunud õnnetused on hambaarsti juures peamiseks erakorralise abi vajamise põhjusteks. Ujudes on oht, et lapsed löövad ennast kogemata basseini betoonist serva vastu, kahjustades sellega oma esihambaid. Samuti on ohtlik libedates basseiniruumides jooksmine või pea ees sukeldumine madalates kohtades. Selliste apsude ära hoidmiseks on soovituslik koostada oma lastele nimekiri reeglitest, mida neil tuleks basseini ääres lõbutsedes jälgida.
Õnnetusjuhtumi korral pöördu koheselt hambaarsti juurde. Juhul, kui hammas on saadud löögist loksuma hakanud, liiguta see õrnalt tagasi endisesse asendisse. Kasuta selleks oma sõrmi ning püüa hoida hammast nii kaua paigal, kuni jõuad hambaarsti juurde. Hamba väljakukkumise korral ära korja seda üles juure lähedalt! Hoiusta väljakukkunud hammast kaanega mahutis koos piima, sülje või soolalahusega, et säilitada see niiskena.
2. Tee hammaste jaoks hädaabi komplekt
Ole suvel igasugusteks õnnetusjuhtumiteks valmis! Hambaravi hädaabi komplekt võib sind teinekord hädast päästa. See ei pea sisaldama paljut, kuid võiksid siiski endaga kaasas kanda järgmisi asju:
- sinu hambaarsti visiitkaart, millel on vajalikud kontaktandmed;
- marlit;
- taskurätikuid;
- soolalahust;
- väikest kaanega anumat.
3. Pea sportides meeles ohutusreegleid
Isegi kui oled alati olnud sportlik, ära unusta ka kuumal suvepäeval muidu kohustuslikke ohutusreegleid. Spordivigastused tähendavad tavaliselt purunenud või lõhenenud esihambaid, murdunud hambajuurt või huulevigastusi. Seetõttu ongi näiteks jalgpalli või hokit mängides oluline kanda suukaitset.
4. Tarbi tervislikke suupisteid
Suveperioodil käib sul ja sinu lastel kindlasti palju külalisi. See tähendab aga ka tihtipeale rohkem einestamist ja snäkke. Hammaste lagunemine on suureks riskiteguriks, kui tarbid liiga palju suhkrut sisaldavaid toiduaineid. Suvel on väga hea ja jahutav süüa jäätist, kuid suutervist meeles pidades on soovituslik mõelda suhkruste snäkkide asemele midagi tervislikumat.
Varu külmkappi värskeid marju, külma jogurtit või magusaid puuvilju – need suupisted on väga toitvad ja sisaldavad endas vajalikke vitamiine. Karastusjoogid vaheta välja jahutava kurgivee või hoopis piima vastu.
5. Jälgi suuhügieeni
Tavapärase rutiini muutudes on lihtne unustada rutiinseks saanud suuhügieeni protseduurid. Suviste tegevuste kõrvalt pead tõenäoliselt kõigile meelde tuletama, et hambad tuleb pesta igal hommikul ja õhtul. Samuti teeb hambaniidi kasutamine hammastele positiivse teene.
Puhkusereisile minnes ära unusta kaasa pakkida uued hambaharjad ja hambapasta. Ootamatusteks varu kotti ka ühekordselt kasutatavad hambaharjad.
6. Broneeri aeg hambakontrolli
Suvepuhkus on suurepärane aeg minna hambakontrolli. Juhul, kui tulebki lasta paar hambaauku parandada, on parem sellega tegeleda varem kui hiljem. Väldid sellega hambavalu tekkimist.
Selleks, et suvi oleks veelgi toredam ja murevabam, mõtle ka hammaste tervisele. Jälgides neid kuute nõuannet, tagad oma perele terved hambad ja lähed koos perega muretult sügisele vastu.