Pastad jagunevad järgmisteks liikideks:
Hügieenilised pastad — tagavad igapäevase baassuuhoolduse. Nende eesmärk on eemaldada tõhusalt toidujäägid ja hambakatt ning värskendada hingeõhku.
Ravi-profülaktilised hambapastad sisaldavad toimeaineid, mis võivad leevendada teatud probleeme: vähendada hammaste tundlikkust, ennetada kaariese teket, tugevdada igemeid, aidata kaasa igemepõletiku, parodontiidi ja muude suuõõnehaiguste ennetamisele.
Ravihambapastad. Neid hambapastasid kasutatakse vajaduse korral ja rangelt arsti soovitusel; tavaliselt on need vajalikud pärast suuõõne kudesid taastavat ravi või ravi ajal.
Kõige olulisemad koostisained igapäevaseks kasutamiseks mõeldud hambapastas:
- Fluoriid (laste hambapastades on sisaldus 1000 ppm fluoriidi, suuremate laste ja täiskasvanute hambapastades 1350-1500 ppm ja rohkem fluoriidi).
- Ksülitool. Kahjuks on ksülitooli sisaldavat hambapastat harva võimalik leida, kuid just see suudab kaitsta meie hambaid hapete kahjuliku mõju eest, mis põhjustavad demineraliseerumise protsessi.
- Kui teil on tundlikud hambad, on soovitatav valida mis tahes hambapasta märgisega „sensitive“ ja pesta hambaid ainult pehme hambaharjaga.
- Igemete veritsuse korral soovitame hambapastat, mis lisaks taimeekstraktidele ja eeterlikele õlidele sisaldab allantoiini, bisabolooli ja peptiide. Siin on veel üks oluline moment – kui teie igemed veritsevad, pöörduge parodontoloogi poole, sest see on esimene märk parodontiidist (igemealuse hambakivi moodustumine). Parodontiiti ei ravi ükski hambapasta ja seda seisundit tuleb kontrolli alla hoida, sest muidu on suur oht hamba kaotamiseks.
- Kui soovite hambaid valgendada, valite valgendava toimega pasta. Me oleme selliste pastade vastu, kuna need on väga abrasiivsed ja nende igapäevane kasutamine õhendab väga hambaemaili… varem või hiljem muutuvad hambad tundlikuks ja see põhjustab suurt ebamugavust.
Parim hambapasta ei ole mitte ainult tõhus, vaid ka ohutu. Veenduge, et teie igapäevane suuhügieenitoode ei sisaldaks potentsiaalselt kahjulikke ja ohtlikke koostisosi.
Komponendid, mida on soovitav vältida:
- Kaltsiumkarbonaat (kriit)
- Suhkur ja muud kaariest tekitavad magusained
- Triklosaan (see on ainult ravihambapastade koostisosa. Neid ei kasutata ilma retseptita)
- Kloorheksediin – sarnane triklosaaniga
- Sünteetilise päritoluga naatriumlaureetsulfaat ja naatriumlaurüülsulfaat
- Sidrunhape
- Propüleenglükool
- Polüetüleenglükoolid
- Kokamidopropüülbetaiin
- Parabeenid
- Pürofosfaadid
- Muud sagedased allergeenid – lõhna- ja maitseained (sh looduslikud, tihti tekib inimestel allergia piparmündi või kaneeli eeterlikule õlile), mentool, taruvaik.
Kokkuvõtteks: valige igapäevaseks kasutamiseks tavaline hambapasta ja pöörake tähelepanu fluoriidi ja ksülitooli sisaldusele ning ärge valige hambapastat, mis sisaldab koostisosi, mida soovitame vältida. Oluline on, et hambapasta oleks teile meeldiva maitsega ja ei tohiks olla liiga vahutav, et saaksite jälgida iga hamba pesukvaliteeti.
Kui teil on tundlikud hambad või veritsevad igemed, siis tuleks kasutada teie probleemile jaoks mõeldud pastasid. Veritsuse korral broneerige aeg parodontoloogi konsultatsioonile, sest probleem võib olla palju tõsisem.
Kui soovite oma hambaid valgendada, soovitame mitte kasutada valgendava efektiga hambapastat, vaid käia regulaarselt professionaalsel puhastusel hügienisti juures, sest ühekordne puhastus iga kuue kuu tagant annab ju suurepärase tulemuse, mis on kohe pärast vastuvõttu nähtav (hambakatu eemaldamine, pindmise hambakivi eemaldamine ultraheliga, pigmendilaikude eemaldamine). Vastuvõtu ajal saate ka arutada ka ohutuid protseduure hammaste valgendamiseks hambaravikabinetis või kodus.
Head tervist kõigile!