Miks luti või pöidla imemine lapsele vajalik on?
Imikud sünnivad loomuliku vajadusega midagi imeda. See instinkt on kergesti nähtav kasvõi sellest, et kui lapsed alustavad maailma avastamisega, hakkavad nad kõiki asju esmalt suhu panema. See tegevus väheneb umbes 6 kuu vanuselt, kuid paljud lapsed vajavad ka peale seda siiski rahunemiseks, eriti magama jäämisel, lutti või pöialt.
Samuti imevad beebid ja väikelapsed pöialt siis, kui nad tunnevad nälga, rahutust, hirmu või väsimust. See tegevus taandub tavaliselt iseenesest umbes lapse 3 aastaseks saamiseks. Kuid kui see tegevus jätkub ka veel peale 5ndat eluaastat võib see olla märk emotsionaalsest ebakindlusest.
Millised on pöidla ja luti imemise tagajärjed?
Kui luti või pöidla imemine jätkub peale hammaste tulekut, võib sellega kaasneda mitmeid probleeme. Peamiseks mureks on hammaste joondus, mis tulevikus võib nõuda kulukaid hambaravi arveid. Muuhulgas on üsna sage nähtus ka kõrvapõletikud, mis mõnikord võivad vajada probleemi lahendamiseks suisa operatsioone.
Seega mida varasemas eas sa suudad last lutist või pöidlast võõrutada, seda kindlam saad olla, et negatiivseid ilminguid sellest ei teki. Kui su lapsel hakkavad tekkima aga probleemid kõnega, mured hambumusega või tekib pöidlale juba paksenenud nahk, on viimane aeg mõelda, kuidas sa saaksid aidata lapsel imemist lõpetada.
Mõned pikaaegse luti ja pöidlaimemise kõrvalmõjud
- Risthambumus, mis vajab ortodontilist korrigeerimist.
- Lõualuu luukoe paiknemise muutused.
- Alumise hambakaare laienemine.
- Paksenenud nahk pöidlal.
- Tundlik ja muutunud suulae nahk.
- Eesmine lahihambumus ehk puudub ülemiste ja alumiste hammaste kokkupuude.
Kuidas aidata last lutist või pöidlast loobumisel?
Luti või pöidla imemise lõpetamisega alustamine võib olla üsna väljakutseid tekitav. Aitab see tihtipeale ju last uinuda või terve öö rahulikult magada. Kuid siiski, kui su laps ei lõpeta imemist õigel ajal võib see põhjustada tõsiseid tagajärgi. Seega, kui oled otsustanud selle harjumuse lõpetamisega tegeleda, pea kinni kindlatest reeglitest, mida paika oled pannud. Näiteks see, et lutti saab ainult magama jäämisel.
- Ära nääkle ega karista last luti või pöidla imemise pärast. See tekitab stressi ja sellest tulenevalt veelgi suuremat põhjust imemise jätkamiseks.
- Kui laps on piisavalt vana, räägi talle, milleks luti/pöidla imemine ei ole hea. Selgita selle harjumuse pikaajalisi mõjusid ja sellega kaasnevaid tagajärgi.
- Kõrvalda stressi allikad, mis võiksid imemise vajadust põhjustada.
- Kui su laps imeb pöialt, katsu tema tähelepanu kõrvale juhtida mõne mänguasja või laulu abil.
- Kui su laps imeb lutti, võid esialgu proovida luti ära jätmist päevasel ajal ja anda seda õhtul magama jäädes. Kui laps on uinunud, võta lutt ära.
- Pöidla imemisel võid proovida kinda või soki kätte panekut.
- Kui laps on juba paari aastane võid sisse viia ka tasustamise süsteemi. Tee talle autahvel, kus ta visuaalselt saab näha, kui tubli ta on olnud lutist või pöidlast loobumisel. Oluline on just tema edu tunnistamine mitte ebaedu esile toomine.
- Oluline on ka meeles pidada, et kui laps imeb lutti või pöialt vanemas eas, on see märk ebakindlusest, ebamugavusest või ärevusest. Sellisel juhul vajab laps, et sa teda kuulaksid ja aitaksid tal tunda end armastatu ja toetatuna.
Luti ja pöidla imemine ei ole sinu lapsele halb. Kuid kui seda harjumust ei peatata õigel ajal võib selle tagajärjeks olla negatiivsed ilmingud hambumuses ja kõnes. Kui sa tunned muret oma lapse suutervise pärast, pöördu kindlasti hambaarsti juurde, et üheskoos hinnata probleemi tõsidust ja saada soovitusi edaspidiseks.