Jääge ise rahulikuks
Esiteks alusta iseendast. Kui sa ise tunned ärevust hambaarsti külastuse ees, kandub see märkamatult üle ka sinu lapsele. Seega ole teadlik, kuidas sa käitud ja mida räägid ise enne ja pärast hambaarsti visiiti. Kui sa räägid sellest, kui ebameeldivast kogemusest ja kirjeldad värvikalt milliseid negatiivseid emotsioone see sinus esile kutsus, võivad lapsed tõlgendada seda tavapärase käitumisena ning reageerida ise samamoodi.
Mis iganes põhjusel sa ise hambaravikabineti külastust pelgad, katsu neid hirme mitte üle kanda oma lapsele. On oluline, et laps tajuks hambaarsti juures käimist, kui normaalset rutiinset tervisekontrolli osa.
Lapse esimene hambaarsti külastus toimugu juba varakult
Alustage regulaarset hambaarsti külastust juba esimeste hammaste tulekuga. Korrapärased kontrollid on parim viis, kuidas aidata oma lapsel harjuda hambaarsti juures käimisega ja teda usaldama õppida.
Mängige kodus hambaarsti
Kodus hambaarsti mänge mängides saad lapsele õpetada lõbusal ja mängulisel viisil seda, mis teda on ees ootamas. Olge vaheldumisi kord hambaarsti, kord patsiendi rollis ning laske üksteisel oma hambaid kontrollida.
Samuti saate lugeda hambaarsti positiivseid külastusi käsitlevaid lasteraamatuid, mis selgitavad lõbusas võtmes hambaarsti tööd ja tervete hammaste olulisust. Siia alla kuuluvad nii klassikaline „Sööbik ja Pisik“ raamat kui ka „Mõmmikud hambaarsti juures“ ja mitmed teised raamatud. Internetis leiab rohkelt materjale suukool.ee lehelt.
Anna lapsele aegsasti teada
Vahel võib tunduda, et lihtsam on lapsele mitte ette rääkida hambaarsti külastusest vaid öelda talle seda vahetult enne minekut. See ei ole kindlasti mitte hea mõte. Selline käitumine põhjustab stressi ja liigset ärevust siis, kui olukord on kartliku lapse jaoks juba niigi hirmutav. Lisaks võid sedasi kaotada ka lapse usalduse.
Selle asemel räägi lapsele juba aegsasti, et ees on ootamas hambaarsti külastus. See võimaldab tal nii vaimselt kui emotsionaalselt end ette valmistada. Samuti esitada sulle küsimusi, mis eesootava külastusega tekkida võivad.
Vasta lapse küsimustele ausalt ja positiivselt
Kui laps küsib sinult suuhügieeni või eelseisva hambaarsti külastuse kohta, proovi vastata maksimaalselt ausalt ja positiivselt. Püüa vältida üldistavaid laused nagu „Kõik läheb hästi“ jms. Selle asemel räägi täpselt, mis seal toimuma hakkab. Näiteks võid öelda, et hambaarst tahab näha, kui hästi sa oled hambaid pesnud või et ta tahab üle lugeda, kui palju hambaid sul juba suus on. Sellised ütlused on ju ka tegelikult tõesed ja samas lapsele lihtsasti mõistetavad. Sel viisil suhtlemine oma lapsega annab talle võimaluse sind usaldada ja paremini mõista, miks nad hambaarsti külastavad.
Soovime sulle ja kogu su perele lõbusaid ja muretuid hambaarsti visiite!