Proteesimine
Mis on proteesimine?
Tänapäeval on proteesimine kiiresti arenev hambaravi valdkond, mille abil on võimalik asendada eemaldatud või taastada hävinud hambaid kunstmaterjali abil, nii et taastatud oleksid nii närimisfunktsioon kui ka esteetiline välimus. Proteeside valmistamine on hambaarsti, hambalabori ja patsiendi ühine meeskonnatöö.
Maksumus
Proteesimise hind sõltub selle tüübist, kasutatavast materjalist, asendatavate/proteesitavate hammaste arvust.
Pensionäridele, osalise või puuduva töövõimega inimestele ja üle 63-aastastel inimestele on määratud 260 eurone hambaproteeside hüvitis Tervisekassa poolt, mida saab kasutada kolme aasta vältel. Rohkem infot Tervisekassa veebilehelt.
Millist tüüpi proteesid on olemas?
Hambaproteese on eemaldatavaid, fikseerituid ja kombineerituid. Eemaldatavate proteeside hulka kuuluvad akrüül- ja tugibüügelproteesid, fikseeritud proteeside hulka implantaadid, panused, kroonid, sillad ja laminaadid.
Eemaldatavad hambaproteesid võivad asendada tervet hambakaart – sellised on totaalproteesid, või siis mitut puuduvat hammast – selleks on osaline protees. Samuti on olemas kombineeritud proteesid, mis koosnevad kahest osast, eemaldatavast ja mitte-eemaldatavast (näiteks implantaadid, millele spetsiaalsete kinnitusdetailide abil kinnitatakse akrüülist täisprotees).
Eemaldatavad proteesid
Eemaldatavad proteesid saab patsient suuõõnest eemaldada ja tagasi panna iseseisvalt, ilma spetsialisti abita.
Selliseid proteese kasutatakse juhtudel, kui fikseeritud proteesi valmistamiseks pole piisavalt oma hambaid või kui mingil põhjusel on võimatu teostada tööd implantaatidega.
Eemaldatava proteesi valmistamiseks läheb keskmiselt 3–5 visiiti. Alustuseks võetakse hambajäljendid, määratakse lõualuude omavaheline asend, patsiendi hambumuse kõrgus, asendatavate hammaste värv ja kui patsient on viimase proovi ajal kõigega rahul, tellitakse valmis töö.
Liigid:
- tugibüügelprotees
- plaatprotees (osaline, täis)
Tugibüügelproteesil on metallkarkass ja see toetub nii hammastele kui ka alveolaarharjale.
Osalisel proteesil pole metallkarkassi; see kinnitatakse külgnevate hammaste külge metallkonksude (klambritega) või akrüülkinnitustega igemetele.
Täisprotees kleepub pinnale, millele see asetatakse (suulaele ja alveolaarharjale). Proteesi kinnitumise parandamiseks võite kasutada spetsiaalset liimi, mida kantakse proteesile väikeses koguses enne suuõõnde asetamist.
Nõuetekohase hoolduse korral kestavad sellised proteesid 5 aastat või kauem.
Fikseeritud proteesimine
Fikseeritud proteese ei saa patsient suuõõnest ilma hambaarsti abita eemaldada.
Krooni või silla valmistamiseks kulub keskmiselt 2 visiiti. Esimesel visiidil valmistatakse hammas või hambad ette – võetakse jäljendid, määratakse värv ja paigaldatakse ajutine kroon. Laboril kulub püsiva krooni valmistamiseks keskmiselt 7–14 päeva, misjärel teisel visiidil kroon tsementeeritakse hambale ja eemaldatakse liigne tsement.
Fikseeritud proteeside paigaldamise näidustuseks on mitme täidisega hammas, ravitud juurekanaliga hammas, samuti hamba värvi ja kuju esteetiline korrigeerimine.
Kroone valmistatakse erinevatest materjalidest: tsirkooniumist, keraamikast, metallkeraamikast.
Mida peab patsient teadma proteesimisest?
- Igat tüüpi proteesiga on vaja harjuda, alguses võib tekkida ebamugavustunne, kõne võib muutuda, toitu võib olla raske närida.
- Igasugune konstruktsioon vajab suurepärast suuõõne hügieeni ja proteeside endi puhastamist, sellest sõltub otseselt see, kui kaua need teid teenivad.
- Kui kroon/sild ära tuleb, pöörduge hambaarsti poole ja võtke ära tulnud konstruktsioon kindlasti kaasa!
Juhendid peale eemaldatava proteesimist
Juhendid peale sildproteesimist
- Üldhambaravi (teraapia)
- Hambaimplantaat
- Hammaste eemaldamine
- Juureravi mikroskoobiga
- Laste Hambaravi
- Parodontiidi ravi
- Proteesimine
- Üldnarkoos
- Esmaabi osutamine
- Esteetiline hambaravi
- Laminaat
- Esteetiline komposiittäidis
- Professionaalne puhastus
- 2 IN 1 Hammaste puhastus koos valgendusega
- LED valgendus
- Valgendamine kodus
- Üldhambaravi (teraapia)
- Hambaimplantaat
- Hammaste eemaldamine
- Juureravi mikroskoobiga
- Laste Hambaravi
- Parodontiidi ravi
- Proteesimine
- Üldnarkoos
- Esmaabi osutamine
- Esteetiline hambaravi
- Laminaat
- Esteetiline komposiittäidis
- Professionaalne puhastus
- 2 IN 1 Hammaste puhastus koos valgendusega
- LED valgendus
- Valgendamine kodus