Rasedus ja hambaravi

Palju õnne! Enam ei ole kaua jäänud, kui juba varsti kohtute ühe armsa silmapaariga. Siiras rõõm ja puhas õnn.

Tihtipeale on see aga paljude naiste jaoks keeruline periood, kui silmas pidada hammaste tervist. Hormonaalsed muutused, iiveldushood ja oksendamine ning sagedane näksimine on vaid mõned rasedusega kaasnevad normaalsed nähtused. See on ka põhjus, miks raseduse ajal tuleb hammaste eest hoolitseda erilise hoole ja tähelepanelikkusega.

Sõltuvalt sinu hammaste tervisest, ei pruugi aga ka äärmiselt hoolas käitumine olla piisav, et vältida põletike, igemehaiguste ja hammastesse aukude tekkimist. Seepärast on oluline, et niipea, kui märkad probleemi, pöörduksid kohe oma hambaarsti juurde, et juba eos see mure kõrvaldada.

Kas katkised hambad võivad raseduse ajal beebit mõjutada?

Paraku see nii võib tõepoolest olla. Põletikud suus ja hammaste üldine tervis võivad mõjutada nii loodet kui raseduse kulgu. Seetõttu on parem neid ennetada, kui hiljem tagajärgi ravida. Hammaste ravi raseduse ajal on tavapärasest mitmel põhjusel keerukam ja on olukordi, mil see on riski tõttu lausa välistatud.

Hambaravi raseduse ajal

Kui sul on probleeme hammastega, on parim hambaravi raseduse ajal planeerida 4 – 6 kuu vahele. Sel ajal on see nii-öelda kõige ohtlikum aeg tavaliselt möödas. Samas ei ole sinu kõht veel nii suur, et võiks selili heites pea ringi käima hakata või suisa minestada.

Kas hambaravi tuimestussüst raseduse ajal on lubatud?

Sagedane küsimus beebiootel emadelt hambaarstile on, et kas võin teha tuimestussüsti raseduse ajal? Ühest vastust siin ei ole, iga juhtum tuleb eraldi läbi kaaluda oma raviarstiga.

  • Hambaravi ja tuimestus raseduse esimesel trimestril

Üldine soovitus on, et kui võimalik, siis raseduse esimesel trimestril vältida adrenaliini sisaldavaid süstelahuseid. Põhjuseks on siin see, et nende toime võib esile kutsuda krampe, kontraktsioone ja spasme. Samuti on selle toimel oht embrüo eraldumiseks ehk maakeeli raseduse ennetähtaegseks katkemiseks. Eriti hoolikalt tuleb plusse ja miinuseid kaaluda neil juhtudel, kui rasestumine on toimunud kunstliku viljastamise teel.

  • Hambaravi ja tuimestus raseduse teisel trimestril

Nagu varemgi juba mainitud, on see tihti parim aeg hambaraviks raseduse ajal – väiksem iiveldustunne ja pisem beebikõht, mis lubab veel mugavalt selili olla.

  • Hambaravi ja tuimestus raseduse kolmandal trimestril

Raseduse enneaegse tekke ja katkemisohu tõttu soovitatakse ka raseduse viimasel trimestril adrenaliini sisaldavaid süstelahusid võimaluse korral vältida.

Rasedus ja valuvaigistid

Kõik me teame, kui piinarikas võib olla üks näriv hambavalu. Seega võib tekkida kiusatus valu leevendamiseks haarata valuvaigisti. Ole aga enne iga ravimi võtmist kindel, et sa ei tee seda liiga kergekäeliselt ja emotsioonide ajel. Alati tasub enne nende võtmist võimalusel pöörduda oma arsti poole. Üldiselt on aga soovitav, et raseduse ajal valuvaigistite võtmisel oleks esimeseks valikuks paratsetamool.

Kokkuvõte

Aastaid on naised kuulnud hirmujutte sellest, et raseduse ajal hambaravil käimine või tekitada nii raseduse katkemist, kui loote väärarenguid. Jah, seda ei saa täiesti välistada, kuid tänu meditsiini arengule on need juhtumid kordades vähenenud.

Nii nagu igat teist vältimatut ravi ei tasu raseduse ajal kergekäeliselt ette võtta, kehtib see ka hambaravile raseduse ajal. Kuid vajaduse korral tasub siiski usaldada oma raviarsti ja see vajalik protseduur ette võtta. Pöördu selle tegemiseks kindlasti tunnustatud hambakliinikusse ja kogemustega hambaarsti juurde. Üheskoos leiate kindlasti sobivaima meetodi ja ajastuse, et hambamure leiaks turvalise lahenduse.

Avasta Rohkem