1.Suhkruvaba närimiskumm
Suhkruvaba närimiskumm on kasulik sülje tootmiseks ja igemete masseerimiseks. Hambakivi tekke üks peamisi põhjuseid on just see, kui me ei hoolitse oma hammaste puhtuse eest söögi ja suupistete vahel pika päeva jooksul. Seetõttu on näts väga hea ja käepärane vahend ka siis, kui viibi kodust ja hambaharjast eemal.
Kuid tähelepanu! Väldi suhkrut sisaldavat närimiskummi! Tänu oma suhkrusisaldusele toimib see just baktereid toitvana ja toob kasu asemel pigem kahju.
2. Õunad
Üks mõnus krõmpsuv õun võib kiirel ajal asendada hammaste harjamist, kui nätsu või suuvett ei ole käeulatuses. Õuna närimine aitab „harjata“ hambaid, eemaldada suust toidujäätmed ja bakterid ning värskendada hingeõhku.
Lisaks suuhügieeni abistamisele on õunad ka kõrge kvaliteediga C-vitamiini, fenoolide, flavonoidide ja kiudainete allikas. Seega kaks tervislikku aspekti ühes!
Kuid see ei tähenda, et peaksite nüüd hambaharjad unustama ja selle asemel õunu krõmpsutama hakkama. Olgu see nipp vaid kiireteks aegadeks, igapäevaselt tuleb kindlasti jätkata tavapärase hambaharja ja -pastaga!
3. Vältige suitsetamist
See tegevus ei ole kahjulik mitte ainult sinu kehale, vaid määrib ka hambad inetult kollaseks. Põhjuseks on nii suitsus sisalduv nikotiin kui ka tõrv. Kuigi esmapilgul võib tunduda, et koledad plekid tulevad vaid hamba pealispinnale ja neid saab eemaldada, siis tegelikult leiavad nad siiski kangekaelselt ligipääsu igasse väiksemassegi prakku sinu hammastel. Seejärel on aga tõhusate valgete hammaste tulemuste saavutamiseks vajalik juba professionaalset hammaste valgendamist.
Muuhulgas võivad suitsetamine ja teised tubakatooted põhjustada veel igemehaigusi ning mõjutada luu ja pehmete kudede kinnitumist hammastele. See aga muudab suitsetajad vastuvõtlikumaks infektsioonidele, nagu näiteks periodontaalsed haigused. Ja loomulikult ei panusta see sinu hammaste kaunidusse vaid mõjub hoopis vastupidiselt.
4. Kohvi, tee ja teised toiduained
Mitte ainult suitsetamine ei põhjusta inetuid plekke. Veel terve rida jooke ja toiduained on sama kurjajuure taga. Olgu siinkohal välja toodud näiteks kohv ja tee, marjad, punane vein, punased viinamarjad, karri, tumedad maitsvad joogid ja puuviljamahlad. See muidugi ei tähenda, et nüüd peaksid kõigist neist toitudest loobuma. Ei, seda mitte. Ole lihtsalt teadlik, et neid tarbides tasub hoida närimiskumm või suuvesi käepärast!
5. Äärmiselt kuumad või külmad vedelikud
Ka nemad on ohtlikud sinu valgele naeratusele. Põhjuseks see, et nad muudavad hammaste temperatuuri. Hambaarstid kirjeldavad seda kui „termilist stressi”, kuna temperatuurimuutus põhjustab hambapinna laienemist. Selle tulemuseks on väikeseid, kuid siiski nähtavaid praod.
6. Hambaniit
Kasuta hambaniiti 1 – 2 korda päevas vahetult enne hammaste pesu. Seeläbi saad eemaldada mustust ka kõige jonnakamatest kohtadest, mis hiljem võiksid sinu hammastele plekke jätta. Küsi kindlasti oma järgmisel visiidil hambaarstilt õige hambaniidi kasutamise võtteid!