Soodapesu – tervemad hambad ja valgem naeratus

Kas tõesti on võimalik hambaid heledamaks saada ilma nende pealispinda kahjustavaid tooteid kasutamata? - Jah, see on võimalik. Kohv, erinevad värvilised joogid, tubakasuits, tee, ketšup ja kõik muud toidud, mis õigel ajal meie elu “magustasid”, jätavad hammastele kollased laigud. Mis on aga hammaste soodapesu, kui sageli seda soovitatakse ja milline see protseduur ise välja näeb?

Mis on hammaste soodapesu?

Soodapesu on protsess hambakatu ja pigmendi eemaldamiseks ning hammaste poleerimiseks.

See on täiesti kahjutu, mitteinvasiivne protseduur, mis eemaldab hambapinnalt katu ja pigmendi, mida ei saa kõrvaldada tavalise hambapesuga. Soodapesu ei eemalda hambakivi, seega kombineeritakse soodapesu sageli ultraheli või spetsiaalsete käsiinstrumentidega hambakivi eemaldamisega.

 

Soodapesu protseduur ise ei ole valus, kuid inimestel, kellel on hammaste ülitundlikkus sooja või külma suhtes, võivad protseduuri suhtes tundlikumad olla.

Rõhutame, et soodapesu protseduur üksinda ei ole mõeldud parodontiidi diagnoosiga patsientidele esmaseks raviks. Parodontiidi ravi on kompleksne ning vajab hambaarsti läbimõeldud raviplaani, mille üks osa võib olla ka soodapuhastus. Soodapesu võib olla sobilik ka juhul, kui parodontiit on hambaarsti poolt pikalt kontrolli all ning seda teostatakse hambaarsti suunamisel jälgimise või järelravi perioodil. Seda otsustab aga sinu hambaarst.

Milline näeb välja hammaste soodapesu protseduur?

Soodapesul survestatakse naatriumvesinikkarbonaadi ehk sooda pulber vee ja õhu segamise teel seadmes, mida nimetatakse soodapritsiks. Soodaprits kinnitatakse hambaravitoolile ja protseduuri käigus suuhügienist või hambaarst puhastab süsteemselt patsiendi kõikide hammaste pinnad katust ja pigmendist. Soodapesuks patsiendi nägu ja õlad kaetakse tavaliselt kaitsepaberiga, et vältida pulbri sattumist riietele ja juustele.

 

Protseduur ise ei kahjusta hambaemaili ja kestab umbes 30-45 minutit. Seadmes kasutatavad soodaosakesed on erineva suurusega ja tihtipeale ka eri maitsega – seetõttu on see patsientidele meeldivam, kuna pärast pesu jääb suhu hea lõhn (kirss, sidrun, mentool jm).

 

Subgingivaalseid ravimeetodeid saab teha eriti õrna glütsiinil või erütritoolil põhineva pulbriga.

Lõplik poleerimine tagab sinu hammaste välimuse ühtluse. Nende algne sära uueneb ja nad on paremini kaitstud bakterite ja uute hambaplekkide eest.

Mida ei tohi teha peale soodapesu?

Hammaste soodapesu annab hammastele kohese efekti, kuid selle püsiv toime sõltub suuresti patsiendi ettevaatlikkusest.

 

Kohe pärast protseduuri (nt 2-3 tundi) on soovitatav hoiduda igasugustest söögikordadest. Samuti soovitame vältida tugevat värvi pigmenteerivat toitu ja jooki, näiteks:

 

  • peet;
  • marjad;
  • spinat;
  • kohv;
  • vein;
  • tee;
 

Parima efekti tagamiseks peaksid sa hoiduma nende toodete söömisest/joomisest vähemalt 24 tundi. Parim soovitus on pärast sööki suud loputada näiteks puhta veega, kasutada suhkruvaba nätsu või suuvett.

 

Soodapesu teel tekkiva kerge ärrituse tõttu on mõningane igemete turse täiesti normaalne. Limaskesta ärrituse tõttu on võimalik ka lühiajaline veritsus (umbes 1h), kuid see möödub kiiresti.

 

Kui sul on pärast protseduuri kerget ebamugavust, ära muretse, 24 tunni jooksul peaks kõik normaliseeruma. Rõhutame, et hambaid tuleb enne magamaminekut hoolimata võib-olla tekkinud ebamugavustundest siiski pesta.

 

Samuti ei tohiks patsient unustada tavapärast suuhügieeni. Hoia meeles suuhügieeni põhitõed – pese hambaid 2 korda päevas vähemalt 2 minutit, pese süsteemselt puhtaks kõik hammaste pinnad ning lisaks kasuta hambavahede puhastamiseks spetsiaalseid abivahendeid nagu hambaniit või hambavaheharjad.

Kui tihti teha soodapesu?

Hammaste soodapesu ei kahjusta hambaemaili – tingimusel, et seda teostavad kogenud spetsialistid. Soovitav on protseduuri teha üks kuni kaks korda aastas. Üldjuhul pole vaja soodapesu sagedamini teha, kuid tooksime välja ühe erandi – kirglikud suitsetajad, kes võiksid protseduuri ette võtta isegi kuni neli korda aastas.

 

Soodapesuga tuleks kombineerida hammaste kontroll – selline lähenemine võib palju aega kokku hoida. Patsient peaks aga arvestama, et visiidi ajad peab broneerima nii suuhügienisti kui ka hambaarsti juurde.

 

Mis on soodapesu tulemus?

Hambakatus on arvukalt baktereid, mis võivad põhjustada kaariese defekte või parodondi ehk hamba kinnituskudede haigusi. Hammaste soodapesu aitab kaasa nende soovimatute külaliste eemaldamisele ja sellest tulenevalt tõsiste terviseprobleemide vältimisele.

 

Soodapesuga hambakatust vabanemist võib pidada nii ennetavaks protseduuriks kui ka naeratuse esteetika parandamiseks. Soodapesuga eemaldatakse hammaste pinna värvimuutused, nii et patsient lahkub hambaravikabinetist heledamate, siledamate ja värskemate hammastega.

 

Soodapesust peaks kasu olema nii suitsetajatele kui ka veini-, kohvi- või teesõpradele – sõna otseses mõttes kõigile inimestele.

Avasta Rohkem