Eemaldatavad proteesid või hambaimplantaat – mis on mõlema plussid ja miinused?

Puuduvad hambad võivad mõjutada enamat kui ainult sinu välimust. Kui oled kaotanud ühe või mitu hammast, võib tühimiku sulgemine vähendada suuõõne terviseprobleemide riski ja toetada terveid hambaid mõlemal küljel, nii et need ei nihku ega muutu kõveraks.

Millega tekkinud tühimikku aga täita?

Kas võtta proteesid või panna hambaimplantaat?

Sellist küsimust kuuleme tihtipeale oma klientide huulilt. Sinu hambaarst arutab kõiki puuduvate hammaste asendamise erinevaid võimalusi, et saaksid valida endale sobiva ravi. Kaks kõige populaarsemat varianti on proteesid ja hambaimplantaadid. Neil mõlemal on oma eelised ja puudused.

Järgnevalt annamegi sulle ülevaate. Siit saad teada nende kahe tuntud hambaravivõimaluse erinevuse kohta, et uurida milline neist sobib sinu vajadustega kõige paremini.

Mis on proteesid?

Hambaproteesid on eritellimusel valmistatud eemaldatavad valehambad, mis on tavaliselt valmistatud akrüülist või metallist. Sõltuvalt sellest, kui palju asendushambaid vajad, võivad proteesid olla täielikud või osalised.

Mis on hambaimplantaadid?

Hambaimplantaadid on titaanvardad või -kruvid, mis on sinu lõualuu külge sulandatud. Põhimõtteliselt toimivad nad kunstjuurtena ja on alusena hammaste püsivaks asendamiseks, mida nimetatakse krooniks, mis jäljendavad looduslike hammaste ilmet ja tunnet. Pärast titaanvarda kinnitamist kinnitab hambaarst lihtsalt krooni. Tulemus: asendus, mis näeb välja nagu sinu loomulik hammas.

Hambaproteesid vs hambaimplantaadid – kummad sobivad mulle?

Kui kaalutakse puuduvate hammaste asendamist, on tõeline küsimus, kumb neist valida, et saada maksimaalne mugavus ja kaunis lõpptulemus. Järgnevalt vaatamegi samm sammu haaval, mis on nende peamised erinevused, plussid ja miinused.

Vastupidavus

Hambaimplantaadid võidavad selle võrdluse igal juhul. Kui hoolitsed oma implantaatide eest korralikult, võivad need kesta sama kaua kui looduslikud hambad. Hambaproteesid tuleb seevastu tavaliselt välja vahetada iga viie kuni kaheksa aasta tagant.

Funktsionaalsus

Ehkki hambaimplantaadid ei ole looduslike hammaste materjaliga sarnased, on need valmistatud titaanist ning tugevuse ja jõudluse poolest võrreldavad looduslike hammastega. Sama ei saa öelda proteeside kohta, mis võivad suus libiseda, muutes mõnikord rääkimise või söömise keeruliseks. Ehkki tänapäevased proteesid on jõudnud kaugele, ei vasta need hambaimplantaatide püsivusele ikkagi.

Esteetika

Kui vaadata välimust, on hambaimplantaadid üldiselt loomulikumad kui proteesid. Kui aga sinu proteesid tehakse professionaalse tellimuse järgi, ei suuda enamik inimesi erinevust öelda. See sõltub lihtsalt sellest, kui palju oled nõus maksma.

Mugavus

Kuna hambaimplantaadid on sõna otseses mõttes su lõualuuga kokku sulanud, tunnevad nad end suus loomulikuna ja hästi istuvalt ning ei põhjusta tavaliselt ebamugavust. Eriti kui oled neid juba paar nädalat kasutanud. Hambaproteesid võivad olla natuke ebamugavamad. Mahukus, liigne sülg, valulikkus ja ärritus on tavalised kaebused. Kuigi sa harjud oma proteesidega juba paari kuu pärast, muudab asjaolu, et hambaimplantaadid on sinu suu püsiv osa, neid tavaliselt mugavamaks.

Maksumus

Hambaimplantaatide hind varieerub sõltuvalt sellest, kui palju täiendavaid protseduure pead läbima. Kuid mõeldes, et proteesid ei kesta tavaliselt nii kaua, peaksid arvestama nende asendamisega seotud kuludega. See võib hambaproteesid pikas perspektiivis kallimaks muuta kui hambaimplantaadid.

Hambaproteesid versus hambaimplantaadid – plussid ja miinused lühidalt!

Hambaimplantaatide plussid

 • Implantaadid näevad välja, tunnevad ja funktsioneerivad loomulikumalt kui proteesid.
 • Need stimuleerivad sinu lõualuu uut luukasvu, et vältida selle kokku tõmbumist.
 • Sa ei pea loobuma oma lemmiktoitudest ja -jookidest.
 • Kui hoolitsed oma implantaatide eest korralikult, võivad need kesta palju kauem kui proteesid, mõnikord aastakümneid

Hambaimplantaatide miinused

 • Implantaadid maksavad rohkem kui proteesid (kuigi tavaliselt kestavad need kauem).
 • Implantaadi asetamine hõlmab suuõõne operatsiooni.
 • Luu pookimist võib vaja minna, kui sinu lõualuu on implantaadi toetamiseks liiga väike.
 • Implantaadid võivad hõlmata rohkem kohtumisi ja ooteaega, eriti kui on vaja luu siirdamist.

Hambaproteeside plussid

 • Hambaproteesid maksavad vähem kui hambaimplantaadid, eriti kui pead asendama palju hambaid.
 • Neid saab paigaldada pärast ekstraheerimist varem kui implantaate.
 • Eemaldatavate hambaproteeside jaoks pole vajalik operatsioon.
 • Patsiendid saavad valida eemaldatavate või fikseeritud (implantaadiga kinni hoitavate) proteeside vahel.

Hambaproteeside miinused

 • Ehkki hambaproteeside valmistamise tehnoloogia on paranenud, väidavad mõned, et nad ei näe endiselt loomulikud välja. Samuti ei tunta end nii mugavalt kui implantaatidega.
 • Hambaproteesid ei kesta nii kaua kui implantaadid ja and saavad kahjustatud kergemini.
 • Võimalik, et pead oma dieeti kohandama, kuna teatud toidud ja joogid ei sobi proteeside kasutamisega.

Milline on otsus hambaproteeside ja hambaimplantaatide kohta?

Ehkki hambaproteesid on kasutatav hammaste asendamise võimalus, muudavad hambaimplantaadid oma püsivuse ja loodusliku väljanägemise tõttu nad tihtipeale eelistatud lahenduseks. Muidugi on oluline, et enne hambaproteeside ja implantaatide kohta otsuse tegemist konsulteeriksite hambaarstiga.

Kas soovid konsultatsiooni kokku leppida? Kliki siia!

News home

test