Kuidas toitumisharjumused sinu hammaste tervist mõjutavad?

Enamus hambaarstidele teeb tänapäeval muret see, et aina rohkem juuakse suhkrustatud karastusjooke, magustatud puuviljajooke ja süüakse kiirtoitu, mille toiteväärtus on tihtipeale üsna väike. Kõik see mõjutab aga oluliselt hammaste tervist.

Lapsed ja noored

Laste ja noorte söömisharjumused ja toiduvalik on olulised tegurid, mis mõjutavad seda, kui kiiresti nende hambad lagunema hakkavad. Kui bakterid puutuvad suus sagedasti kokku suhkruga, tekib hape, mis ründab hambaid vähemalt järgneva 20 minuti jooksul. See on aga otseses seoses hammaste hilisema lagunema hakkamisega. Ehk siis mida rohkem rünnakuid ja pikemaajalisemaid, seda kiiremini tekivad hammastesse augud.

Suhkur toidus

Igasuguseid suhkruid sisaldavad toidud võivad hammaste lagunemisele kaasa aidata. Kuid jah peaaegu kõik toidud, sealhulgas piim ja köögiviljad, sisaldavad teatud tüüpi suhkrut. Oluline on siinkohal aga see, et need toiduained on tervisliku toitumise vajalik osa, kuna paljud neist sisaldavad ka olulisi toitaineid.

Tarbitud suhkru koguse kontrollimiseks loe kindlasti toidumärgiseid ja vali toidud ning joogid, milles on vähem suhkrut. Lisatud suhkruid on sageli karastusjookides, kommides, küpsistes ja kondiitritoodetes. Neid toiduainete gruppe tuleks aga tarbida võimalikult tagasihoidlikult ja kindlasti ei ole paha mõte neid mõnel päeval üldse vältida.

Toitainete vähesus toidus

Kui sinu toidus puuduvad järjepidevalt teatud toitained, võib suus olevatel kudedel olla raskem infektsioonidele vastu seista. See omakorda võib aga kaasa aidata periodontaalsetele haigustele, mis on täiskasvanute hammaste kaotuse peamine põhjus. Ehkki halb toitumine ei põhjusta periodontaalset haigust otseselt, usuvad paljud teadlased, et haigus progresseerub kiiremini ja võib toitainete vaese dieediga inimestel olla raskem.

Mõningaid toitaineid tuleks aga vereanalüüsiga kontrollida, et tagada nende piisav olemasolu. Üks selline on näiteks D-vitamiin. D-vitamiin on eriti oluline luustiku (sh hammaste) tervise hoidjana, kuna reguleerib vere kaltsiumi ja fosfori sisaldust. D-vitamiini puudumisel ei suuda keha toidust kaltsiumit piisaval määral omistada, ükskõik kui palju seda toidus ei esine.

Mitmekülgne toitumine on hammaste tervise oluline alustugi

Tasakaalustatud toitumise säilitamiseks söö erinevaid toite kõigist viiest suuremast toidugrupist ja piira suupistete hulka. Kui teed suupisteid, vali toitev toit, näiteks juust, toored köögiviljad, tavaline jogurt või tükk puuvilju. Ja pea meeles, et söögikordadena söödavad toidud põhjustavad vähem kahju, sest eraldunud sülg aitab pesta toitu suust ja vähendada hapete mõju.

Regulaarne kontroll

Ka siis, kui hambad sulle justkui muret ei tee, käi siiski 1-2 korda aastas hambaarsti kontrollis, et ennetada tekkida võivaid probleeme. Broneeri oma aeg juba täna: www.lhk.ee/booking

News home

test