Mis on hambaarsti konsultatsioon või hammaste kontroll ja miks selline visiit ei hõlma ravi?

Suuõõne seisundi profülaktiline läbivaatus koosneb arsti poolt teostatavast visuaalsest uuringust ja röntgenpildist.

Arst uurib igat hammast igast küljest, kontrollib kaariese esinemist, hindab varem paigaldatud täidiste seisundit, samuti limaskesta ja igemete seisundit. Arst kontrollib, ega ei esine põletikke ja hindab proteetiliste konstruktsioonide (kroonid, implantaadid, sillad või eemaldatavad proteesid) seisundit, kui neid on. Arst registreerib kogu teie läbivaatuse ajaloo patsiendikaardil.

Täpsema diagnoosi saamiseks kasutatakse röntgenülesvõtteid (väikesed röntgenülesvõtted, panoraampilt, kompuutertomograafia). Arst otsustab, sõltuvalt olukorrast, millist uuringut on vaja. Pärast kõigi andmete kogumist selgitab arst ja näitab pildil, millised hambad vajavad ravi ja nimetab pärast hambaraviplaani koostamist ligikaudsed kulud. Samuti märgib ära, millised protseduurid on ravi alustamisel kõige olulisemad.

Kui tulete kontrolli esimest korda, mida oodata?

Esimesel visiidil tutvute oma tulevase arstiga. Hambaarst viib patsiendiga läbi konsultatsiooni, mille eesmärgiks on diagnoosi panemine. Patsient täidab eelnevalt küsimustiku tervisliku seisundi, olemasolevate haiguste, allergiate ja võetavate ravimite kohta.

Eelnevalt tasub ette valmistada küsimused, mida soovite konsultatsiooni ajal arstilt küsida, rääkida, mis teile muret teeb, millised on kaebused, mis on teie visiidi eesmärk. See aitab arstil valida teile individuaalse raviplaani, planeerida visiitide arvu ja kestuse. Teid tundmata ja nägemata ei saa arst ennustada, kui palju aega on vaja, aga visiidi aeg on rangelt piiratud. Samuti on võimalik, et raviks on vaja kitsama valdkonna spetsialistide, näiteks kirurgi, proteesiarsti, ortodondi, endodondi abi.

Kui sageli tuleks profülaktilist ülevaatust läbi viia?

Profülaktilist ülevaatust soovitatakse teha iga kuue kuu tagant, samuti lasta teha hammaste profülaktilist puhastamist hügienisti juures.

Milleks selliseid kontrollvisiite vaja on?

Regulaarne kontroll hambaarsti juures võimaldab teil tuvastada kõik probleemid varakult, kui ravi ei nõua veel palju aega ja raha.

Miks soovitavad hambaarstid enne suuõõne seisundi kontrollimist lasta teha hammaste profülaktilist puhastamist hügienisti juures?

Kõik teavad, et enne hambaarsti vastuvõtule minekut peab põhjalikult hambaid pesema. Muidugi aitab kodune hambapesu vabaneda ebameeldivast lõhnast ja pärast söömist suhu jäänud toiduosakestest. Kuid isegi pärast suuõõne põhjalikku puhastamist ja loputamist koduses keskkonnas on võimatu eemaldada kõiki baktereid, mis on kogunenud emailile, hambavahedesse ja peituvad igemetel.

Lisaks ei ole tumenenud emaili, hambakatu või hambakivi alt algavat kaariest lihtne tuvastada. Selliste tegurite olemasolu muudab keeruliseks ka muude suuõõne haiguste diagnoosimise. Eemaldamata hambakatt ja hambakivi raskendavad ka kaariese ravi (täidise asetamist).

Seetõttu soovitavad arstid enne mistahes stomatoloogilise ravi alustamist lasta hügienisti juures hoolikalt hambaid puhastada.

News home

test