Rutiin on tähtis

Läänemere Hambakliiniku suuhügienist Piret Mägi ütleb, et hammaste ja igemete tervena hoidmise aluseks on regulaarne puhastusrutiin. See tähendab hammaste harjamist kaks korda päevas, korraga 2–3 minutit fluoriidi sisaldava hambapastaga. Hambaid tuleks pesta hommikul kohe pärast ärkamist ja õhtul enne magama minemist. Kuna hambaharjaga ei pääse puhastama kitsaid hambavahesid, tuleks lisaks kasutada veel hambaniiti ja/või hambavahe harjakesi. Waterpici soovitan implantaatide, sildade ja breketikandjatele. Kui inimene puhastab hambaid korrektselt ja suuhaigused puuduvad, siis ei ole suuvee kasutamine tingimata vajalik. Mõningatel juhtudel aga peaks selle kasutamise siiski igapäevahooldusesse lisama.

Mille vastu suuveest abi saab?

Piret Mägi loetleb, et suuvee kasutamisest on abi näiteks siis, kui inimest vaevavad suuhaavandid, igemepõletik või halb hingeõhk. Suuhaavandite ehk aftide puhul, selgitab hambahügienist, võib antimikroobse toimega suuvesi kiirendada tervenemist ja hoiab ära põletiku tekke haava ümber. Igemepõletiku ehk gingiviidi puhul on abi kloorheksidiiniga suuveest, mis on põletikuvastase toimega ning hävitab seened ja bakterid.

Tavalisest veidi suurema kloorheksidiinisisaldusega 0,2-protsendilist suuvett, suunab Piret Mägi, tuleks kasutada lühiajalise kuurina, mitte üle kahe nädala. Ka võib see abistava vahendina olla kasutusel näiteks pärast hamba väljatõmbamist või implantaadi paigaldust.

Lahjemat, 0,06 protsendi kloorheksidiinisisaldusega suuvett võiks kasutada inimesed, kellel on hammaste pesu raskendatud, igemed kergelt põletikulised või hambakatt kerge tekkima. Fluoriidisisaldusega suuvett tuleks kasutada kõrge kaarieseriskiga inimestel, suukuivuse korral, mis võib olla põhjustatud ka ravimitest, ja inimestel, kellel on hambapesu raskendatud. Erosiooni tagajärjel tekkinud hammaste tundlikuse korral tuleks kasutada aga tundlikele hammastele mõeldud suuvett.

Sobib ka lastele

Piret Mägi märgib, et olemas on ka spetsiaalselt lastele mõeldud suuveed. Nende kasutamisega soovitab ta aga oodata, kuni laps on umbes kuueaastaseks saanud. „Selles eas lapsed on enamasti juba teadlikud, et suuvett ei tohi alla neelata,“ toob ta välja lihtsa põhjuse miks pisemaile ei maksa suuvett pakkuda. Ta annab ka nõu, et veendumaks, kas laps on valmis suuvett kasutama, võib lasta tal võtta väikese koguse kraanivett suhu ja seda suus ringi loksutada. Kui laps seda alla ei neela ja saab suus loksutamisega edukalt hakkama, siis järelikult on ta valmis vajadusel ka suuvett kasutama.

Kui lapse hammaste eest hoolitsemiseks on otsustatud suuvesi soetada, suunab Mägi, peab kindlasti valima alkoholi- ning suhkruvaba toote, mis sisaldab ka antikarioosset ainet naatriumfluoriidi.

Abiks breketikandjaile

„Breketikandjatele on suuvesi suureks abiks, sest pärast iga söögikorda, kui toit on breketite vahele kinni jäänud, on hammaste harjamine ja niiditamine raskendatud,“ teab hambahügienist. Ta ütleb, et kuna breketikandjatel on suurenenud kaarieseoht ja näts jääks breketite vahele kinni, on naatriumfluoriidiga suuvesi kindlasti hea vahend hammaste puhtana hoidmiseks. Soovitada võib ka suuvee väikesesse pudelisse ümber valamist, et seda oleks mugav tööle või kooli kaasa võtta, et pärast iga söögikorda saaks hambad puhtaks loputada. Kindlasti tuleks breketikandjaile soovitada vältida suuvett, mis sisaldab värvaineid, kuna pikaajalise kasutamise tagajärjel võivad hambad tuhmuda.

„Et suuveest oleks ka kasu, tuleb kindlasti lugeda pakendil olevat kasutusjuhendit ning toodet vastavalt sellele kasutada,“ manitseb Piret Mägi lõpetuseks ka pakendiga kaasas olevat tootejuhendit lugema.

Suuvete jagunemine

Suuveed saab jaotada kahte gruppi: kosmeetilised suuveed ja terapeutilised ehk ravi eesmärgiks mõeldud tooted.

Kosmeetilised suuveed värskendavad ajutiselt hingeõhku, on tavaliselt piparmündi lõhna ja maitsega. Ajutine värskendus on ka kõik, mida need tooted teevad. Pärast lühikest aega on piparmündimaitse kadunud ja toodet peab uuesti kasutama. Kosmeetilised suuveed ei ravi suu- ja hambahaigusi ega saa jagu halvast hingeõhust.

Seevastu terapeutilised suuveed on mõeldud mitmete suuhaiguste leevenduseks. Tasub aga meeles pidada, et üksnes suuveega ei ole võimalik ravida igemepõletikku ega halba hingeõhku. Esamalt tuleks külastada suuhügienisti või hambaarsti, kes eemaldab hammastelt katu ja hambakivi ning annab juhised õigeteks hügieenivõteteks.

Olemas on ka valgendavad suuveed, mis ennetavad pigmendi teket ja aitavad puhastada hambaid katust.

News home

test